Święto Miłosierdzia Bożego
w naszym Sanktuarium
Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

27.04.2014r.

„Zachęcam was z całego serca, abyście w środowiskach swego życia i pracy byli apostołami miłosierdzia tak jak św. Faustyna Kowalska” Św. Jan Paweł II

Niezwykle bogate w wydarzenia było tegoroczne Święto Miłosierdzia Bożego, które obchodziliśmy w tym roku 27. kwietnia. Wiele działo się w tym dniu w naszej wspólnocie parafialnej. Jednak zanim o tym, co działo się w tym dniu w naszym Sanktuarium wróćmy do najważniejszego wydarzeniu tego dnia, które zapewne na zawsze pozostanie w naszej pamięci. O godz. 10:00 w Rzymie papież Franciszek na Placu Świętego Piotra sprawował Mszę Świętą w czasie, której kanonizował Bł. Jana XXIII i Bł. Jana Pawła II. Zapewne wielu z nas pragnęłoby znaleźć się w tym dniu w Rzymie wśród setek tysięcy pielgrzymów z całego świata. Dzięki transmisji telewizyjnej mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym dla nas wydarzeniu.
     Kanonizacja odbyła się w Święto Miłosierdzia, które 30 kwietnia 2000 roku Święty Jan Paweł II ustanowił dla całego kościoła Zgodnie z wolą samego Jezusa przekazaną siostrze Faustynie Kowalskiej jest ono obchodzone zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Nasze serca przepełniła radość mamy ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II. Świętego, który żył w naszych czasach. To dla nas powód do radości i dumy, ale także wyzwanie i wezwanie do pochylenia się nad Jego nauczaniem.
     Dzień ten był także bogaty w wydarzenia w naszym Sanktuarium. Trudno wyobrazić sobie Święto Miłosierdzia bez Koronki do Miłosierdzia Bożego. Zgromadziliśmy się, by ją odmówić w Sanktuarium Świętego Rocha o godz. 15:00. Był to także czas naszego dziękczynienia za kanonizację Bł. Jana Pawła II.
     Po Koronce do Miłosierdzia Bożego zostało odprawione Drogi Światła. Przeżywaliśmy ją w naszej wspólnocie parafialnej po raz drugi. W czasie jej odprawiania dochodził do naszych uszu warkot motorów. To zjeżdżali z różnych stron właściciele jednośladów. W tym dniu w ich intencji sprawowana była Msza Święta. Modliliśmy się o bezpieczeństwo na drogach i pomyślność dla kierowców. Dobrze, że tak wielu właścicieli jednośladów zechciało rozpocząć sezon prosząc o Boże błogosławieństwo. W czasie Mszy Świętej sprawowanej w Sanktuarium płonęło niezwykłe światełko- Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia. Wielu parafian zapaliło od niego swoje lampki i zabrało światełko do swoich domów.
     Po zakończeniu Mszy Świętej na parkingu przy Sanktuarium Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak dokonał poświęcenia jednośladów. Zobaczyć tam można było wielkie markowe motory, skutery i małe rowerki. Nieważna była wartość jednośladów, które pojawiły się w tym dniu na parkingu przy Sanktuarium. Ważna była wiara ich właścicieli, którzy przybyli tu, by z Bożym błogosławieństwem wyruszyć na drogi, by poznawać piękno świata stworzonego przez Pana. Następnie kolumna jednośladów przejechała ulicami miasta na mikstacki rynek, gdzie odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków. To cenna inicjatywa, bo dzięki tym umiejętnościom możemy komuś uratować życie.
     Mamy nadzieję, że Boże błogosławieństwo i rozsądek kierowców jednośladów pozwolą się im spotkać na parkingu przy Sanktuarium Świętego Rocha za rok w Święto Miłosierdzia. Bo znów za rok w Święto Miłosierdzia będzie w ich intencji sprawowana Msza Święta, a po niej odbędzie się poświęcenie pojazdów...
     Nad bezpiecznym przejazdem pojazdów jednośladowych czuwali niezastąpieni w takich sytuacjach druhowie strażacy.
     17. sierpnia 2002 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Święty Jan Paweł II dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. Może warto w tym wyjątkowym czasie wrócić do jego treść:

Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki