HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony









Środa Popielcowa początek Wielkiego Postu

05.03.2014r.


     „Posypmy głowy popiołem, z Chrystusem nieśmy krzyż społem, abyśmy z Nim zmartwychwstali i hymn Mu chwały śpiew ( pieśń)
     5 marca będziemy przeżywali w Kościele katolickim Środę Popielcową, popularnie nazywaną Popielcem. Rozpoczyna ona okres 40- dniowego Wielkiego Postu, szczególnego czasu przygotowania do przeżywania tajemnicy Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Okres Wielkiego Postu jest pamiątką czterdziestodniowego postu i odosobnienia Chrystusa przed rozpoczęciem publicznego nauczania.
     W Środę Popielcową na znak pokuty i umartwienia błogosławi się popiół pochodzący z poświęconych w ubiegłym roku gałązek palmowych i posypuje nim głowy wiernych.
     W naszej wspólnocie parafialnej Msze Święte połączone z obrzędem błogosławieństwa popiołu i posypywania nim głów wiernych będą sprawowane w kościele pw. Trójcy Świętej o godz. 10:00 i 16:30, zaś w Sanktuarium Świętego Rocha o godz. 19:00.
     Posypując głowy wiernych pobłogosławionym popiołem kapłan wypowiada słowa: „ Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” bądź: „Pamiętaj, (człowiecze), że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Obrzęd posypania głów popiołem symbolizuje i uświadamia nam przemijanie ludzkiego życia, jego ulotność, marność, kruchość, ale także pokutę i żałobę.
     Udział w tym obrzędzie jest naszym wyznaniem i uznaniem przed Bogiem i ludźmi, że przemijamy, jesteśmy grzeszni, potrzebujemy przemiany serc, nawrócenia, pogłębienia więzi z Bogiem, umocnienia w wierze i chcemy na tę drogę przemiany życia wejść.
     Ewangelia, której słuchamy w Środę Popielcową wskazuje nam na filary nawrócenia: jałmużnę, modlitwę i post. Będą one jednak drogą do naszego nawrócenia wtedy, gdy będą wypływały z potrzeby naszego serca oddanego Bogu.
     W owocnym przeżywaniu czasu Wielkiego Postu pomocne są także nabożeństwa pasyjne. Wielki Post jest szczególnym czasem, kiedy nasze myśli, refleksje częściej kierujemy ku krzyżowi i problemowi cierpienia. Pytamy o sens cierpienia. Doświadczenie cierpienia, jak wiemy, stało się także udziałem Ks. Bpa Edwarda Janiaka, ordynariusza naszej Diecezji, który w Liście pasterskim na okres Wielkiego Postu napisał:„ Dzisiaj i ja wiem z osobistego doświadczenia, co to znaczy być chorym i przebywać w szpitalu, jak można pocieszać i podnieść na duchu innych, którym przypada w udziale cierpienie. Kiedy świadomie łączymy nasz krzyż z Jego krzyżem nasze cierpienie ma największą wartość. On sam jest obecny w naszym cierpieniu. Chociaż Bóg dopuszcza istnienie cierpienia w świecie, nie raduje się nim. Pan nasz Jezus Chrystus kochał chorych, poświęcił większość swojej ziemskiej posługi uzdrawiając chorych i umacniając cierpiących. Nasz Bóg jest Bogiem miłosierdzia i pocieszenia”
( podano za: .http://www.diecezja.kalisz.pl/articles/list_biskupa_wielki_post.pdf )
     Jeśli chcesz podjąć głębszą refleksję nad sensem cierpienia, krzyża, chcesz podążać śladami Jego męki, chcesz czuwać razem z Nim, to w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16:30 dla dzieci oraz o 17:30 , 20:30 dla dorosłych, odprawiana jest w naszym kościele farnym Droga Krzyżowa.
     Przyjdźmy, by rozmyślając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej Jezusa prosić:
     Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami. I Tyś, która współcierpiała, Matko Bolesna, przyczyń się za nami.
     W niedziele Wielkiego Postu od ponad trzystu lat w kościołach w Polsce rozbrzmiewają słowa:
„ Gorzkie Żale przybywajcie,
Serca nasze przenikajcie,
Serca nasze przenikajcie”.


     W naszej wspólnocie parafialnej Gorzkie Żale odprawiane są o godz. 15:00.
     Może warto tu dodać, że Gorzkie Żale zostały napisane dla bractwa Miłosierdzia Świętego Rocha w 1707 roku przez Księdza Stanisława Wawrzyńca Benika. Zatem w tym samym roku, w którym został namalowany został obraz Świętego Rocha znajdujący się w naszym Sanktuarium.
     Przed nami niezwykły czas. Czy znajdziemy czas, by uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych? Czy Wielki Post A.D. 2014 będzie czasem naszego autentycznego nawrócenia, przemiany życia?
     Jak owocnie przeżyć czas Wielkiego Postu? W modlitwy brewiarzowej przypisanej na Popielec czytamy:
„Ten czas przeżyjmy w skupieniu. Krótsze niech będą rozmowy.
Skromniejsze nasze posiłki. Więcej czuwania nad sobą.
Oddalmy zło, które może, chwiejnych zagarnąć w niewolę,
pełnym podstępnej przemocy. AMEN”.


     Tegoroczna Środa Popielcowa jest także dniem postu i modlitwy o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej i ustanie prześladowań na świecie.

Warto zajrzeć na:

http://dziennikparafialny.pl/2014/sroda-popielcowa-5-iii-2014-komentarz-do-ewangelii/
http://liturgia.wiara.pl/doc/418985.Na-poczatek-popiol
http://www.brewiarz.pl/czytelnia/wielki_post_popielec.php3
http://www.youtube.com/watch?v=51XPgp-8zUo
http://www.youtube.com/watch?v=tdkYaMtGFic
http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,572,po-co-nam-wielki-post.html
http://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,1490,oredzie-franciszka-na-wielki-post-2014-r-.html
http://www.katolik.pl/wiec-sie-poprawie--ty-laski-dodaj-----,2717,416,news.html




Copyright (c) 2012 - 2014 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie