Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi
w naszym Sanktuarium

01.03.2014r.

Nikogo w naszej parafii nie dziwi widok w kościele, szkole, sanktuarium czy na ulicy Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w ich charakterystycznych, dobrze nam znanych habitach. Siostry posługują przecież w naszej wspólnocie parafialnej ponad dziewięćdziesiąt lat. Od kilku już lat najczęściej w Domu na ul. Kaliskiej mieszkają cztery Siostry, które podejmują posługę wśród nas i dla nas.
     Dzień 1.marca to jednak dzień szczególny dla naszej wspólnoty. Koło godz. 11:00 na naszym Cmentarnym Wzgórzu koło Sanktuarium pojawiło się znacznie więcej, niż zazwyczaj Sióstr Franciszkanek. Przybyły tu bowiem Siostry Franciszkanki z Brzegu Dolnego, dwóch Domów w Legnicy oraz oczywiście Siostry posługujące w naszej parafii.
     Możemy zapytać dlaczego tyle Sióstr pojawiło się w Mikstacie? Otóż Siostry przyjechały do Mikstatu , by dokonać wyboru delegatki do Kapituły Prowincjalnej. Zanim jednak Siostry zgromadziły się w Domu Zakonnym, przybyły do Sanktuarium Świętego Rocha, by tu prosić o światło Ducha Świętego na czas wyborów. Siostry przywitał Kustosz Sanktuarium Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak, który zapoznał Siostry z historią Sanktuarium. O godz. 11:00 w Sanktuarium została odprawiona Msza Święta o światło Ducha Świętego dla Sióstr, a także o to, by dokonany przez nie wybór był zgodny z wolą Bożą. Na początku Mszy Świętej został odśpiewany „ Hymn do Ducha Świętego”. Odmówiona została południowa modlitwa brewiarzowa. Ksiądz Kustosz podziękował Siostrom za ich wieloletnią posługę w naszej parafii.
     Na początku homilii Ks. Kan. Krzysztof podziękował Siostrom za to, że na miejsce modlitwy przed rozpoczęciem Kapituły wybrały właśnie Sanktuarium, a nie tak jak to się zazwyczaj dzieje kaplicę klasztorną. Podkreślił, że Święty Roch jest naszym przemożnym Patronem, ale także Tym, któremu każda Siostra, która przybywa do Mikstatu w jakimś stopniu służy. Kontynuując Ks. Kustosz powiedział: „ Myślę, że Święty Roch bardzo się dzisiaj ucieszył, że Siostry tutaj przybyły, bo jak powiedziałem na początku Mszy Świętej możemy się od Niego uczyć otwierania się na wolę Bożą”. W dalszej części kaznodzieja podkreślił rolę modlitwy w życiu człowieka, także osób konsekrowanych. Wskazał na różnorodność posługi sprawowanej przez Siostry. Podkreślił, że istnieje pewna zbieżność pomiędzy posługą sprawowana przez Siostry i Świętego Rocha. Zaakcentował, że usłyszane przed chwilą czytanie mszalne (Jk 5,13-20) kieruje naszą uwagę na Sakrament Chorych, który jest tak ważny dla tych, którym posługiwał Święty Roch i którym niejednokrotnie posługują Siostry. Kończąc homilię Ks. Kustosz życzył Siostrom, by wybór i decyzje dotyczące Ich Domów Zakonnych były zgodne z wolą Bożą.
     Na ręce Przełożonych Domów Zakonnych z Legnicy i Brzegu Dolnego Ks. Kustosz przekazał film „ Mikstat szczególne miejsce kultu Św. Rocha”.
     Po końcowym błogosławieństwie Siostry oddały cześć relikwiom Świętego Rocha. Każda z Sióstr otrzymała „ Słodkości Mikstatu”. Po wspólnej fotografii Siostry udały się na obrady Kapituły.
     Wśród Sióstr, które przybyły 1. marca do Mikstatu miło nam było ujrzeć znajome twarze Sióstr, które kiedyś posługiwały w naszej wspólnocie parafialnej. Dziś, zgodnie z wolą Bożą pełnią posługę w innych środowiskach, ale mamy nadzieję, że chętnie wracają do naszego Mikstatu.
     Mamy nadzieję, że Siostry dobrze czuły się w naszym Sanktuarium i zechcą tu powrócić...