HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre StronyV edycja Szkoły Świętego Rocha zakończona

08.08.2016r.


     „ Każdy może dziś do Rocha przyjść…
On pomoże Ci na pewno…”

     Każdy może dziś do Rocha przyjść… śpiewali młodzi mikstaccy parafianie i przychodzili przez kolejne sześć dni do Sanktuarium, by wspólnie modlić się, śpiewać, bawić, ale i uczyć. Nie było w tej Szkole co prawda klasówek, ale z pewnością była okazja do poszerzenia swojej wiedzy o Świętym Rochu, pielgrzymowaniu, o zwyczajach odpustowych, pszczołach, miodzie i gwiazdach na niebie.
     W tym roku przeżywaliśmy już V edycja Szkoły Świętego Rocha, cyklu spotkań, które z inicjatywy Ks. Kan. Krzysztofa Ordziniaka odbywają się przed uroczystościami odpustowymi.
     Z pewnością była to potrzebna inicjatywa, o czym świadczy rosnąca liczba uczestników. W tegorocznej edycji uczestniczyło codziennie prawie 50 osób. W prowadzeniu zajęć wspierały Ks. Kan. s. Aneta, Pani Aneta i Jola oraz Ks. Wikariusz Krzysztof.
     Spotkania rozpoczynały się codzienną modlitwą nowennową oraz wspólnym śpiewem. w Sanktuarium. Stałym punktem spotkań było poznawanie życiorysu naszego niebieskiego Patrona i rozwoju Jego kultu.
     W tym roku młodzi Mikstaczanie mieli zajęcia z j. francuskiego i hiszpańskiego. Ważnym elementem pierwszego spotkania była rozmowa o krzyżu, tym który jest modlitwą, gdy się żegnamy, tym z którym urodził się nasz Patron, tym pod którym się modlił Izydor Oracz - patron rolników. Postać Izydora Oracza pojawiła nam się także w kontekście wizyty w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie uczestnicy Szkoły mogli zobaczyć jak się piecze chleb oraz upiec sobie bułeczki.
     Drugiego dnia dzieci poznawały atrybuty Świętego Rocha i ich znaczenie. Hasłem przewodnim tego dnia było pielgrzymowanie. Ks. Kustosz opowiedział uczestnikom spotkań o pielgrzymim szlaku św. Rocha oraz uczynkach miłosierdzia, które świadczył bliźnim. W grupach dzieci poznawały pielgrzymi szlak św. Jakuba.
     Kolejny dzień był pełen atrakcji. Oczywiście rozpoczął się modlitwą i wspólnym śpiewem w Sanktuarium. Tego dnia w Szkole mieliśmy gościa z Częstochowy. Na spotkanie z uczestnikami Szkoły Świętego Rocha przyjechał Autor książki „Przygody słonika Bombika” Ks. Bogusław Zeman. Była rozmowa o tym jak radzić sobie z odmiennością, wspólny śpiew, zabawa i zagadki i był słonik Bombik. Nie brakowało chętnych do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z Autorem książki i słonikiem Bombikiem. Ze starszymi uczestnikami spotkania Ks. Bogusław rozmawiał o tym co to są wartości i jaka pełnią rolę w życiu człowieka. Nie zabrakło opowieści o życiu słoni.
     Na „ Zielonym Wzgórzu”, gdzie uczestnicy Szkoły spożywali posiłki Autor podpisywał swoją książkę, oczywiście o przygodach słonika Bombika.
     Kolejny dzień w Szkole Świętego Rocha przyniósł kolejne niespodzianki. Tym razem na polance niedaleko Sanktuarium pojawił się pszczelarz z ulem. Młodzi Mikstaczanie sporo dowiedzieli się o pszczołach , produkcji miodu. Mieli okazje także popróbować ciasteczek z miodem. Słodki był ten dzień w wakacyjnej szkole.
     W piątek, była oczywiście nowenna w Sanktuarium, wspólny śpiew, rozmowa o kolejnym etapie życia Świętego Rocha, a potem wyjazd. Tym razem trochę dalszy do Parzynowa. Działa tam Centrum Wiedzy i Nowych Technologii I. Jana Pawła II.
     W Centrum uczestnicy Szkoły poznali genezę jego powstania. Mogli obejrzeć wystawę medali poświeconych Janowi Pawłowi II. Ponieważ w Parzynowie jest obserwatorium astronomiczne nie mogło zabraknąć rozmowy o gwiazdach, planetach, o obserwacji nieba. Była możliwość obejrzenia lunet i teleskopów. Nie zabrakło słów zachęty poznawania naszej galaktyki i wskazówek jak ją poznawać, tym bardziej, że ciekawych zjawisk i obiektów na niebie nie brakuje. Niektórym udało się zobaczyć plamy na Słońcu...W Parzynowie realizowane są różne projekty edukacyjne w związku z tym młodzi Mikstaczanie usłyszeli słowa zachęty do nauki, rozwijania pasji, czytania i pogłębiania wiedzy. Do Parzynowa pojechała wraz z nami maskotka Szkoły.
     W sobotnie przedpołudnie odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie w Szkole Świętego Rocha. Myśl przewodnia tego dnia można zawrzeć w słowie dziękczynienie. Uczestnicy spotkań przygotowywali kartki z odpowiedzią na pytanie: za co dziękuję Bogu. Okazało się ,że mamy za co dziękować.
     W ramach spotkań w Szkole Świętego Rocha odbywały się zajęcia plastyczne oraz ruchowe.
     Uczestnicy spotkań otrzymali pamiątkowe dyplomy. V edycja Szkoły Świętego Rocha dobiegła końca. Odpust tuż…, tuż… Oczywiście będą w nich uczestniczyć , ci którzy spotykali się w Szkole Świętego Rocha, bo dla młodych Mikstaczan była ona formą duchowego przygotowania do uroczystości odpustowych.Zdjęcia

Copyright (c) 2012 - 2016 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie