HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DSzkoła Świętego Rocha
na spotkaniu z bł. Carlo

05.11.2022r.


„Być zawsze zjednoczonym z Jezusem
– oto cel mojego życia”
Bł. Carlo


     W dniach 3-5 listopada w diecezji kaliskiej miała miejsce peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa. Jedno ze spotkań, na które w sposób szczególny zaproszone były dzieci zostało zaplanowane na sobotę 5. listopada w Ostrowie Wielkopolskim w parafii NMP Królowej Polski.
     W tym niezwykłym spotkaniu uczestniczyły dzieci ze Szkoły Świętego Rocha, którym wspólny wyjazd zaproponował ks. kustosz proboszcz. Podczas październikowego spotkania dzieci poznały najważniejsze wydarzenia z życia Carla. Wiedziały więc, że chociaż żył tylko 15 lat osiągnął świętość. Jego życie może więc być wzorem dla młodych, ale nie tylko dla nich.
     Na spotkanie dotarliśmy nieco wcześniej, więc ks. proboszcz Zbigniew Cieślak przybliżył nam historię kościoła oraz opowiedział o przygotowaniach do spotkania z bł. Carlo.
     O godz.12:00 nastąpiło liturgiczne, uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Carla. Relikwie zostały ustawione na specjalnie przygotowanym, pięknie przyozdobionym kwiatami miejscu. Następnie słowa powitania bł. Carla obecnego w znaku relikwii zostały wypowiedziane przez przedstawicieli dzieci i młodzieży. Po przywitaniu ks. proboszcz Zbigniew Cieślak poprowadził modlitwę wprowadzającą w czuwanie przy relikwiach bł. Carla, w którą włączyli się wszyscy obecni w kościele.
     Następnie ksiądz Marek Muzyka, diecezjalny duszpasterz młodzieży który jest kustoszem relikwii opowiedział o tym, jak bł. Carlo wpłynął na jego życie. Z wielkim zaciekawieniem zebrani w kościele wysłuchali świadectwa ks. Marka, który podkreślił, że święci to ludzie, którzy mieli pomysł na swoje życie płynący z serca. Zaakcentował, że ta wizyta bł. Carla w znaku relikwii jest właśnie po to, by wsłuchać się w głos naszego serca. Duszpasterz młodzieży zaznaczył, że Carlo nade wszystko umiłował Eucharystię i zachęcił do obejrzenia wystawy o cudach eucharystycznych, którą zapoczątkował, bo takie było pragnienie jego serca. Ksiądz Marek zachęcał do podjęcia rozmowy z bł. Carlem.
     Udający się na spotkanie z bł. Carlem zapewne poznali najważniejsze wydarzenia z życia Błogosławionego. Podczas czuwania został wyświetlony film, który zapewne pogłębił wiedzę o nim. Z filmu dowiedzieliśmy się, że Carlo zwyczajne rzeczy czynił w niezwykły sposób. Wszystko co robił, robił z miłości do Pana Boga i drugiego człowieka. Carlo często powtarzał, że Eucharystia jest autostradą do nieba. Po przyjęciu I Komunii starał się codziennie uczestniczyć we Mszy św. i przyjmować Pana Jezusa do swojego serca. Był zafascynowany postacią św. Franciszka. Kochał przyrodę i zwierzęta. Zmarł mając 15 lat na białaczkę. Obecni w kościele z zainteresowaniem i w skupieniu oglądali film, z którego dowiedzieli się, że Carlo bardzo kochał Matkę Bożą i modlitwę różańcową. Nie mogło więc podczas spotkania tej modlitwy. Po modlitwie przyszedł czas na quiz dla dzieci związany z filmem o bł. Carlo. Kiedy padały kolejne pytania w górze był las rąk, więc organizatorzy mieli problem, kogo poprosić o odpowiedź. Wśród udzielających odpowiedzi były dziewczynki ze Szkoły św. Rocha: Marysia , Zosia i Lilka.
     Była i krótka konferencja o tym, kim jest święty. Jakie ma cechy? Dzieci doskonale potrafiły wskazać cechy człowieka świętego. Kapłan prowadzący konferencję podkreślił, że Carlo był tym, który prowadził ludzi do Pana Jezusa. Wskazał, że święty to człowiek, który żyje z nami, obok nas, ale także to ktoś, kto czegoś nas uczy. W dalszej części konferencji zebrani usłyszeli, że Carlo umierając powiedział, że jest pewien, że w swoim życiu nie zmarnował ani minuty. Prowadzący konferencję kapłan zaakcentował, jak ważne jest częste przystępowania do Komunii św. Zaznaczył, że im częściej przyjmujemy Pana Jezusa do swego serca, tym bardziej stajemy się do niego podobni. Kończąc konferencję kaznodzieja zwrócił uwagę, że Carlo uczy nas tego, że nie jesteśmy samowystarczalni. Podkreślił, że Carlo uczy nas zwracania się ze wszystkimi sprawami do Pana Jezusa, gdyż jest on wszechmocny.
     Carlo często udawał się do kościoła, by adorować Pana Jezusa. Była więc i podczas tego spotkania chwila adoracji i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Powoli spotkanie z bł. Carlo zbliżało się do końca. Jeszcze wybrzmiały słowa litanii, a po niej ksiądz proboszcz Zbigniew Cieślak udzielił licznie zgromadzonym w kościele błogosławieństwa relikwiarzem zawierający fragment osierdzia bł. Carla. Przed błogosławieństwem zachęcał, by w cichości serca pomyśleć o tym, czego najbardziej potrzebujemy, o co prosimy dla nas samych bądź naszych bliskich.
     Podczas spotkania z błogosławionym Carlem obecnym wśród nas w znaku relikwii był czas na modlitwę , adorację Najświętszego Sakramentu, chwilę indywidualnej rozmowy z Błogosławionym, ale i radosne uwielbienia i dziękczynienie, w które tak pięknie włączyły się dzieci z naszej parafii.
     Oprawę muzyczną spotkania przygotowała Schola z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowie Wielkopolskim. Był to naprawdę piękny czas… Pamiątką ze spotkania są obrazki z modlitwą do bł. Carlo. Czy tylko, pokaże czas? Może okaże się ,że to spotkanie będzie początkiem przyjaźni z bł. Carlem…


Tak radośnie przeżywaliśmy spotkanie z bł . Carlo
https://drive.google.com/file/d/1zR0o2erxTcNGD5b2-8_Ivgz4qCSbeFgv/view?usp=share_link - Taki mały, taki duży
https://drive.google.com/file/d/1Tx3-XKZmMElxboy5IAM8MdBj1hjFqZVM/view?usp=share_link - Twoja miłość jest większa
https://drive.google.com/file/d/1ibFlq8gvEvNLCdMY6R0AuQgtTxpbU0WS/view?usp=share_link - Tyś jest skałą.
ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2022 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie