HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DDziękczynienie za zbiory i za
odpustowy czas …

21.08.2022r.


„Ziemia plony już wydała,
Bóg nam dał błogosławieństwo.
Niech rozbrzmiewa Jego chwała
w każdym czasie, w każdym miejscu”( z pieśni)


     Kiedyż się rolnik ma cieszyć, Bogu i ludziom dziękować... Oczywiście wtedy, gdy po raz kolejny, doświadcza cudu rozmnożenia ziarna oraz opieki i miłości Bożej, dzięki której mógł zebrać to co ziemia z Bożej łaski urodziła. Z jednego niewielkiego ziarna wyrasta piękny kłos, pełen kolejnych ziaren. Czyż nie trzeba Bogu za ten dar dziękować?
     Stało się już tradycją w naszej parafii, że w niedzielę po uroczystościach odpustowych przeżywamy Dzień Dziękczynienia. W tym roku przypadł on 21 sierpnia. O godz. 10:30 sprawowana była w farze msza św. dziękczynna za tegoroczne zbiory oraz w intencji rolników, ogrodników, sadowników. Przewodniczył jej ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Wraz z nim przy ołtarzu stanął ks. kan. Andrzej Grabański. Tradycyjnie już te same rejony i grupy, które przygotowywały ołtarze na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej zadbały o to, by złożyć przed ołtarzem wieńce żniwne, kosz owoców i warzyw, kwiaty oraz bochen chleba. Ze względu na padający deszcz Ks. Proboszcz przywitał delegacje z plonami ziemi w progach świątyni. Tu przyniesione wieńce, owoce i warzywa, kwiaty i bochny chleba zostały pobłogosławione i procesjonalnie wprowadzone przed ołtarz i złożone na ręce ks. Proboszcza.
     Wieńce żniwne symbolizują zebrany plon i koronują całoroczną pracę w polu. W jeden wieniec został wkomponowany obraz naszego niebieskiego Patrona św. Rocha, drugi wykonany został w kształcie krzyża.
     W procesji przyniesiony został także bochen chleba, który jest symbolem pożywienie, dostatku, pomyślności.
     W słowie skierowanym do zebranych ks. kan. Krzysztof nawiązując do drugiego czytania (Hbr 12,5-7.11-13) przywołał słowa św. Franciszka Ksawerego, który powiedział, że „Ludzie niewiele pojmują z Bożej mądrości” . Zaznaczył, że kiedy chorujemy prosimy Boga o zdrowie, doświadczając niedostatku prosimy o pomnożenie naszych pieniędzy. Podkreślił, że Bóg w swojej mądrej miłości daje człowiekowi to , co w danym momencie jest dla niego najlepsze. Kaznodzieja podkreślił, że jeśli ufamy w dobroć Bożą powinniśmy wierzyć, że wszystko to czego doświadczamy w naszym życiu przyniesie dobre owoce. Zachęcał, byśmy zastanowili się, czy nie jest tak, że Bóg doświadczając nas trudnymi sytuacjami widzi w nas potencjał, możliwość rozwojowe, które nie są dla nas widoczne. Nawiązując do przyniesionych do kościoła plonów ziemi, celebrans przypomniał, że pierwszy Biskup Kaliski Stanisław Napierała podkreślał, by były to owoce, warzywa, kwiaty z polskich ogrodów. Celebrans podkreślił, że w momencie kiedy stajemy przed nowymi, trudnymi wyzwaniami buntujemy się, stawiamy pytania dlaczego ja mam to robić? Wielokrotnie potem okazuje się, że wykonanie zadanie, pracy daje nam poczucie radości. Kontynuując ks. kanonik powiedział: „ Jesteśmy wspólnotą, każdy z nas ma swoje miejsce, ale też ważne jest żeby tej wspólnocie służyć”.
     Z kolei nawiązując do słów Ewangelii (Łk 13,22-30) kaznodzieja podkreślił, że może się okazać, że najbliższym przyjacielem Boga może być człowiek, którego ja uważam za złego człowieka, a to ja mogę usłyszeć słowa nie znam cię, nie widziałem cię od lat- kto będzie najbliższym przyjacielem Boga – pytał ks. Proboszcz. Jednocześnie zachęcał, żebyśmy jak najszybciej skorzystali z posługi w konfesjonale, jeśli się w życiu pogubimy.
     Podczas Mszy św. sprawowanej w naszym Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha dziękowaliśmy Panu Bogu za piękny duchowo odpustowy czas, za wszystkich ludzi, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie uroczystości ku czci naszego niebieskiego patrona.
     Parafialny Dzień Dziękczynienia stał się doskonałą okazją do tego, by podziękować Bogu i ludziom za zebrany plon, ale i za odpustowy czas. Mieliśmy za co dziękować, Pan pozwolił nam zebrać plon. Ochronił także mieszkańców naszej parafii przed ulewnymi deszczami, trąbami powietrznymi, nawałnicami. Obdarzył nas słoneczną pogodą w nowennowe i odpustowe dni. Sprawił, że z naszego niewielkiego rozmiarami, ale wielkiego duchem sanktuarium popłynęło w świat wołanie o pokój i zachęta, by zawalczyć o świętość.

ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2022 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie