HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DModlitwa różańcowa, Marsz i Bal
Wszystkich Świętych w naszej parafii

31.10.2018r.


„Taki duży taki mały może Świętym być
Taki gruby taki chudy może Świętym być
Taki ja i taki ty może Świętym być…”


     Co mogą robić dzieci w ostatnim dniu października? Różne rzeczy. Mogą ulec reklamom, nowym modom i zwyczajom, często niestety obcym naszej kulturze i sprzecznych z zasadami wiary. Zapewne do niejednych drzwi w ten październikowy wieczór zapuka ktoś przebrany za kościotrupa, czarnoksiężnika, wypowie zaklęcie. Zapanowała moda na Halloween, które nie ma nic wspólnego z wiarą chrześcijańską. W związku z tym podejmowanych jest szereg inicjatyw, które mają na celu zwrócenie uwagi na właściwe świętowanie dnia poprzedzającego uroczystość Wszystkich Świętych.
     W tym roku włączyła się do tej akcji także mikstacka parafii. Przez cały październik dzieci przychodziły do kościoła na modlitwę różańcową na godz. 16:30 . W ostatnim dniu października przyszły również, ale przebrane za różnych świętych. Zorganizowanie Marszu i Balu Wszystkich Świętych zaproponowały siostra Bogusława Gajowska ucząca religii i s. Aneta Pielacha działająca w Świetlicy Środowiskowej.
     Modlitwie różańcowej przewodniczył św. Roch. W tę postać wcielił się ksiądz proboszcz Krzysztof Ordziniak, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha.
     W trakcie modlitwy różańcowej pojawił się i św. Mikołaj. Za tego, tak lubianego, zwłaszcza przez dzieci, Świętego przebrał się ksiądz kan. Zbigniew Mielcarek, który po zakończeniu modlitwy różańcowej udzielił zebranym w kościele błogosławieństwa.
     Potem nadszedł czas na Marsz Świętych ulicami miasteczka, przez rynek do Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury. Ze śpiewem na ustach przy akompaniamencie gitary „ Święci” przemierzali mikstackie uliczki, dając świadectwo swej wiary.
     Tu w MGOK- u odbył się mikstacki Bal Wszystkich Świętych. Tak jak na prawdziwym balu było zaproszenie do pierwszego tańca, który poprowadziła Maryja. Po pierwszym tańcu odbyła się prezentacja „ Świętych” uczestniczących w balu. Najliczniejszą grupę stanowiły Anioły. Była na balu wspomniana już Maryja, były święte siostry zakonne, a wśród nich Apostołka Bożego Miłosierdzia Faustyna. Trzech chłopców przebrało się za św. Jana Pawła II. Na mikstackim Balu Wszystkich Świętych bawiły się m.in. św. Zofia, Jadwiga, Cecylia, Marta, Matka Teresa z Kalkuty, ale także dzieci fatimskie. Nie zabrakło Kacpra, Melchiora, Baltazara, św. Marka. Dobrze bawił się na balu pierwszy papież św. Piotr, który w dłoniach trzymał klucze. Był też założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński. Jego duchowe córki wcieliły się w postacie biblijne: Mojżesza i Nikodemy. Wszystkich Świętych uczestników mikstackiego trudno wymienić. Po prezentacji zabrzmiały ponownie dźwięki muzyki. Święci to ludzi uśmiechnięci, więc kontynuowali radosną zabawę. Nie zabrakło konkursów i słodkości.
     Zapewne uczestnicy Marszu i Balu Wszystkich Świętych na długo zapamiętają ten październikowy wieczór. Ponadto pokazali, że każdy może być Świętym, jeśli tylko chce … Wcielając się w postacie różnych Świętych pokazali jak różne są drogi prowadzące do świętości. Ty też możesz być świętym, jeśli chcesz. A chcesz?
     W kościele w gablotkach można obejrzeć wykonane przez dzieci różańce.ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2018 Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie