ZDRAPKA WIELKOPOSTNA
propozycja na Wielki Post

26.02.2020r.

26. lutego, w Środę Popielcową rozpocznie się okres Wielkiego Postu, szczególnego czasu przygotowania do przeżywania tajemnicy Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Jest on pamiątką czterdziestodniowego postu i odosobnienia Chrystusa przed rozpoczęciem publicznego nauczania.
     Ewangelia, której wysłuchamy w Środę Popielcową wskaże nam na filary nawrócenia: jałmużnę, modlitwę i post. By były one drogą nawrócenia powinny wypływać z potrzeby naszego serca oddanego Bogu.
     Jak przeżyjemy ten kolejny już w naszym życiu Wielki Post? Czy będzie to czas autentycznej przemiany naszego życia? Czy w tym okresie znajdziemy czas na nasze osobiste spotkanie z Bogiem?
     Możliwości i propozycji jest wiele.
     W owocnym przeżywaniu czasu Wielkiego Postu pomocne są nabożeństwa pasyjne: Droga krzyżowa, Gorzkie Żale z kazaniami pasyjnymi. Przed nami także rekolekcyjny czas. W tym roku nasza parafia kolejny raz przyłączyła się do Akcji ZDRAPKA WIELKOPOSTNA 2020. W tym roku karty- zdrapki są zielonego koloru. Zadania, które się na nich znajdują układają się w kształt kuli ziemskiej. Na stronie internetowej organizatorów Akcji Zielona Zdrapka Wielkopostna możemy przeczytać słowa zachęty: „Zostań naszym sprzymierzeńcem w trosce o Ziemię i razem z nami zmieniaj świat na lepsze! Pomoże Ci w tym ponad 40 inspiracji do zrealizowania w czasie Wielkiego Postu. Zaproś rodzinę, przyjaciół, kolegów z pracy i razem, małymi krokami wprowadźcie w życie rozsądne nawyki proekologiczne. Przekażmy następnym pokoleniom przyrodę, która umożliwia wypoczynek, relaks i harmonijny rozwój ludzi i zwierząt”. Znajdziemy tam także słowa zachęty do lektury encykliki papieża Franciszka „Laudato Si’” i postawienia sobie pytania, czy zrobiliśmy już wszystko, by, odkryć, uszanować i poznać świat przyrody.
     Problem nawrócenia ekologicznego jest szczególnie ważny dla naszej wspólnoty parafialnej w kontekście odbywającego się odpustu ku czci św. Rocha opiekuna zwierząt domowy. Zapewne część osób pamięta, że w 2015 roku w homilii podczas uroczystości ku czci naszego Patrona, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Abp Stanisław Gądecki, akcentował potrzebę nawrócenia ekologicznego. Może warto wrócić do tej homilii?
     Ksiądz Proboszcz zakupił Zdrapki Wielkopostne. Zabierzmy je do naszych domów i podejmijmy przez kolejne dni wyzwania, przed którymi, stawiać nas będą organizatorzy akcji. Zapewne okażą się one pomocne w owocnym przeżyciu Wielkiego Postu i przygotowaniu się do przeżycia poranku Zmartwychwstania.

Link do homilii wygłoszonej przez Abpa Stanisława Gądeckiego 16. sierpnia 2015 roku podczas sumy odpustowej w Mikstacie: