IV Tydzień Wychowania

14_20.09.2014r.

Już po raz czwarty, w tygodniu, w którym w Kościele obchodzimy święto świętego Stanisława Kostki będziemy przeżywali Tydzień Wychowania. W tym roku będzie on obchodzony od 14- 20 września. Myśl przewodnia IV Tygodnia Wychowania będzie koncentrowała się wokół problematyki wychowania do prawdy. W tym roku, podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, został do wiernych skierowany List Pasterski Konferencji Episkopatu Polski na IV Tydzień Wychowania. Zanim jednak podejmiemy nad nim refleksje warto przypomnieć co stanowi istota wychowania według Świętego Jana Pawła II. Święty Jan Paweł II przemawiając w siedzibie ONZ w 1980 roku powiedział: „W wychowaniu bowiem chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem. (...) dzieła wychowania człowieka nie dokonuje się przy pomocy (...) środków organizacyjno-materialnych (...) najważniejszy jest tu człowiek oraz jego moralny autorytet wynikający z prawdziwości zasad i zgodności z nimi jego czynów (...)”.
     Wychowanie ma pomagać człowiekowi w osiąganiu pełni dojrzałości w jego człowieczeństwie. Dokonuje się ono w sytuacji spotkania, a także poprzez świadectwo, autentyczność postawy i przykład wychowawcy. Za tę pomoc w osiąganiu dojrzałości zwłaszcza przez młode pokolenie jesteśmy wszyscy odpowiedzialni.
     Przeżywając ubiegłoroczny Tydzień Wychowania pochylaliśmy się nad problemem wartości w wychowania. W pewnym sensie hasło tegorocznego Tygodnia jest kontynuacją problematyki podejmowanej w Liście Pasterskim w roku ubiegłym, stanowi jego uszczegółowienie. Biskupi zachęcają nas w tym roku do refleksji nad prawdą jako fundamentem wychowania.
     Wskazują, że w tegorocznym Tygodniu Wychowania będziemy podkreślali rolę prawdy w odpowiedzialnym wychowaniu, ale także „(...)rolę prawdy w życiu społecznym, narodowym i państwowym jako niezbędnego warunku rozwoju naszej Ojczyzny”. W Liście biskupi akcentują potrzebę uznania obiektywnej prawdy, ponieważ często jest ona relatywizowana we współczesnym świecie. Biskupi zwracają uwagę na konieczność postawienia sobie pytania: „na czym polega wychowanie do prawdy? Polega ono na tym, aby na wszystkich etapach procesu wychowawczego – dokonującego się w domach, w przedszkolach i szkołach – rodzice, nauczyciele i wychowawcy ukazywali wartość odkrywania ostatecznej prawdy o świecie, o człowieku i o Bogu. Ważne jest przy tym, aby pokazywali oni, jak do tej prawdy dążyć i w jaki sposób kierować się nią w codziennym życiu”. Jak podkreślają biskupi dzieci i młodzież odnajdując prawdę w szkole będą kształtowane, wychowywane przez prawdę. W konsekwencji będziemy w ten sposób wychowywać ludzi żyjących w prawdzie, rzetelnych, uczciwych. Ukształtowanie takich postaw wymaga jednak ciągłej pracy nad sobą, podejmowania trudu przemiany swego życia. Życie w prawdzie jest gwarantem wolności człowieka. Zatem jak postawienia podkreślają biskupi: „Przed wychowawcami: rodzicami, nauczycielami, katechetami i duszpasterzami stoi zatem zadanie stawiania wymagań – najpierw sobie, a następnie własnym dzieciom oraz powierzonym im uczniom i wychowankom. Dlatego zwracamy się do Was z gorącym apelem: Nie bójcie się prawdy! Dążcie do niej z odwagą i zapałem! Uczcie jej innych! Wychowujcie do niej wszystkich, których Wam Pan Bóg powierzył! Nie dajcie się zwieść namiastkami prawdy czy półprawdami!”
     Tydzień Wychowania stawia przed nami nowe wyzwania, skłania nas także do rachunku sumienia i postawienia sobie pytania: czy żyjemy w prawdzie, czy podejmujemy trud przemiany naszego życia byśmy stawali się dla innych świadkami życia w prawdzie? Czy nie boimy się prawdy ?
     Oczywiście Tydzień Wychowania ma zwrócić uwagę na znaczenie i rolę prawdy w wychowaniu. Kształtowanie tej postawy to proces długotrwały, wymagający od wychowawców i wychowanków stawiania wymagań najpierw sobie, a potem innym. Wychowanie do prawdy to wejście na trudną drogę, ale tylko ta droga umożliwi nam osiągnięcie celu, do którego dążymy.

Warto zajrzeć na: