Tydzień Powszechnej Modlitwy
o Jedność Chrześcijan

18_25.01.2014r.

W dniach od 18 do 25 stycznia będziemy przeżywali w Kościele Tydzień Powszechnej Modlitwy i Jedność Chrześcijan. Tegoroczny Tydzień będzie przebiegał pod hasłem „Czyż Chrystus jest podzielony”. Szczególny czas modlitwy o zjednoczenie podzielonego Kościoła ma ponad wiekowa tradycję. Nazywany jest Powszechnym Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, gdyż modlitwy i wiele inicjatyw ekumenicznych podejmowane jest w tym samym czasie przez wszystkie kościoły chrześcijańskie. W tym czasie odprawionych zostanie w naszym kraju wiele nabożeństw ekumenicznych, odbędą się ekumeniczne koncerty kolęd, prelekcje.
     Jedno z takich nabożeństw ekumenicznych zostanie zorganizowane w dniu 19 stycznia o godz. 17:00 przez Parafię Prokatedralną Diecezji Wrocławskiej Kościoła Polskokatolickiego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie. Odbędzie się ono w kościele filialnym w Strzyżewie. Weźmie w nim udział, jako delegat Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, Duszpasterz naszej parafii Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak.
     „Czyż Chrystus jest podzielony” to wiodące hasło tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Niech stanowi ono dla nas zachętę do modlitwy i refleksji nad tym, co każdy z nas może uczynić byśmy, my, uczniowie Chrystus, zgodnie z Jego pragnieniem stanowili jedno.
     Każdy dzień Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan będzie miał swoją myśl przewodnią. W sobotę 18 stycznia będą nią słowa: Razem... jesteśmy powołani do świętości, w niedzielę-Razem… dziękujemy za Bożą łaskę w innych. W poniedziałek hasłem będą słowa: Razem… nie brak nam żadnego duchowego daru, we wtorek- Razem… potwierdzamy, że Bóg jest wierny. Środa w Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan będzie przeżywana pod hasłem: Razem… jesteśmy wezwani do współuczestnictwa, czwartek- Razem… poszukujemy porozumienia. Bardzo ważne przesłanie niesie dla nas hasło siódmego dnia Razem… należymy do Chrystusa. Piątek 24 stycznia będzie ponadto dniem solidarności z chrześcijanami w Syrii. W tym dniu, w sposób szczególny wesprzyjmy modlitwą, postem i ofiarą chrześcijan, którzy cierpią tam z powodu przynależności religijnej.
     Ostatni dzień Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan będzie przebiegał pod hasłem: Razem… głosimy Ewangelię.
     Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan to szczególny czas podejmowania wielu inicjatyw ekumenicznych, to czas szczególnej modlitwy o zjednoczenie kościoła. Jednak każdy z nas jest wezwany do nieustannej modlitwy o to, by uczniowie Chrystusa stanowili jedno, bo czyż Chrystus jest podzielony? Każdy gest życzliwości, otwarcia, szukania tego co łączy, a nie dzieli, to drobne kroki prowadzące do wzajemnego zrozumienia i zjednoczenia.
     W Credo powtarzamy słowa „ Wierzę w jeden...”.Postawmy więc sobie pytanie: co mogę uczynić, co czynię, by uczniowie Chrystusa stanowili rzeczywiście jedno?