HOME
ARTYKUŁY - 2012
Boże Narodzenie - Anno ...
Wigilia Bożego Narodzenia
IV Niedziela Adwentu
III Niedziela Adwentu
Adwentowy Czas
Byliśmy W Przedborzu Poże...
Wspomnienie Wszystkich Wie...
Uroczystość Wszystkich Św...
XII Dzień Papieski
68 Tydzień Miłosierdzia
Październik Miesiącem Ró...
NA PIELGRZYMIM SZLAKU
Sympozjum Kustoszów w ...
Byliśmy na Ingresie Ks Bisk...
INGRES nowego BISKUPA ...
Na odpuście w Kotłowie ...
Uczestnicy Rajdu w Sanktuari...
Byliśmy na VII ogólnopolskiej ...
Pielgrzymka lekarzy weterynarzy
Uroczystości odpustowe w...
Spotkanie modlitewne chorych
W szkole Świętego Rocha
Wspólnie się modlić









Sympozjum Kustoszów
w Kalwarii Zebrzydowskiej

20-22.09.2012r.


      W dniach 20-22 września 2012 roku do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej przyjechali z różnych stron Polski mariolodzy oraz kustosze sanktuariów z różnych stron Polski. Okazją do spotkania było odbywające się po raz kolejne już Spotkanie Kustoszów Sanktuariów Polskich oraz Sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, które w tym roku odbywało się pod hasłem: „ Maryja w tajemnicy Kościoła. Recepcja i perspektywa nauki soborowej”. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, do refleksji nad wyzwaniami, które stoją przed kustoszami sanktuariów w czasach współczesnych.
     W tym ważnym wydarzenie uczestniczył Kustosz naszego Sanktuarium Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak.
     Otwarcia sympozjum dokonał Ks. Bp Jan Zając, który jest Przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Sanktuariów, a równocześnie Kustoszem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach) oraz O. prof. UKSW dr hab. Grzegorz Bartosik OFMconv, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.
     Sympozjum podzielone było na trzy sesje w trakcie, których przedstawione zostało siedem referatów. W pierwszej sesji, która odbyła się w piątek wygłosili referaty: O. prof. dr hab. Bogusław Kochaniewicz OP reprezentujący UAM w Poznań, który mówił o „Recepcji soborowej nauki o Matce Bożej w posoborowych publikacjach”. Z kolei Ks. prof. dr hab. Marian Kowalczyk SAC z UKSW mówił o „Macierzyńskim pośrednictwo Maryi”. Ks. dr Teofil Siudy także UKSW wygłosił referat pt. „Maryja pierwowzorem Kościoła”. Po wygłoszeniu tych trzech referatów odbyła się dyskusja.
     O godz. 12:00 sprawowana była Msza Święta, której przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Bp Jan Zając. W homilii Ks. Bp zwrócił uwagę nad wyzwaniami stojącymi przed kustoszami sanktuariów w zbliżającym się roku wiary.
     W godzinach popołudniowych zastanawiano się nad formami wzajemnej współpracy Kustoszów Sanktuariów Polskich i członków Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Był to czas wymiany doświadczeń, ale także zgłaszania inicjatyw duszpasterskich.
     W piątkowe popołudnie odbyła się druga sesja, w czasie której uczestnicy sympozjum wysłuchali referatu Ks. dr Janusz Kumali z Lichenia pt. „ Eucharystyczny wymiar kultu maryjnego”. W czasie tej sesji odczytany został referat śp. O. prof. dr. hab. Jacka Bolewskiego SJ „ Niepokalane Poczęcie i Boże Miłosierdzie”.
     Zwieńczeniem pierwszego dnia sympozjum był udział uczestników w modlitwie różańcowej i Apelu Maryjnym w sanktuarium.
     Kolejny dzień sympozjum rozpoczął się Mszą Świętą, której przewodniczył i w czasie której homilię wygłosił O. Bp Damian Muskus OFM, długoletni kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Nawiązując do przypowieści o siewcy O. Bp zwrócił uwagę na potrzebę nie tylko słuchania słowa Bożego, ale rozmiłowania w nim. Zwrócił uwagę, że w sposób szczególny posługę siewców sprawują kustosze sanktuariów. Przypomniał, że sanktuarium powinno być miejsce otwierania się na każdego człowieka, miejscem, gdzie każdy człowiek powinien doświadczać troski i miłości.
     W tym dniu zostały wygłoszone dwa referaty. Pierwszy pt. „ Kult Maryi i kult świętych” wygłosił Ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Tarnowa, drugi „Maryjna kobieta w kobiecym Kościele” dr Anna Gąsior, również z Tarnowa. Był oczywiście i czas na dyskusję.
     Udział w sympozjum pokazał, w jak zróżnicowanych warunkach sprawują swoją posługę kustosze sanktuariów w Polsce. Są wśród sanktuariów takie, które mają wielowiekową tradycję, ale jest i nasze, które nowy rozdział historii pt. „Sanktuarium” rozpoczęło niedawno, przed rokiem. Dzięki zaangażowaniu Ks. Kustosza Krzysztofa Ordziniaka, podejmowanym przez niego inicjatywom i ciągłych poszukiwaniach nowych form rozwoju kultu Świętego Rocha mamy sanktuarium, o którym coraz więcej się mówi w naszym kraju.


Kilka zdjęć z sympozjum na stronie:
http://www.kalwaria.eu/kroniki/zjazd-kustoszow-sympozjum-maryja-w-tajemnicy-kosciola-20-22092012.html

Copyright (c) 2012 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie