HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3D











I w Rzymie błogosławi się zwierzęta…

04.08.2024r.


„Bóg, który stworzył zwierzęta na ziemi i czuwa nad całym światem, niech nas strzeże swoim błogosławieństwem i zawsze zachowuje w ojcowskiej opiece” (zakończenie obrzędu błogosławieństwa)

     Przyzwyczailiśmy się do obecności mniejszych i większych zwierząt przy naszym Diecezjalnym Sanktuarium 16 sierpnia we wspomnienie św. Rocha. W tym dniu odbywa się u nas podczas odpustu ku czci św. Rocha obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Nikogo więc nie dziwi, kiedy podczas Mszy świętej sprawowanej o godz. 8:00 przy sanktuarium do naszych uszu dochodzą odgłosy szczekania psów, rżenia koni i inne dźwięki wydawane przez różne zwierzęta.
     Wielu z nas zapewne słyszało o odbywających się w różnych zakątkach naszego kraju obrzędach błogosławieństwa zwierząt we wspomnienie św. Franciszka 4 października.
     Okazuje się, że jest jeszcze jeden dzień, w którym błogosławi się zwierzęta i to w samym Rzymie nieopodal Placu Świętego Piotra. To dzień 17 stycznia, we wspomnienie św. Antoniego Pustelnika, który podobnie jak św. Roch przyzywany jest czasie epidemii, jest opiekunem koni, zwierząt hodowlanych. W tym dniu hodowcy zwierząt starają się dotrzeć ze swoimi zwierzętami do Rzymu. Przybywają włąsciciele i hodowcy koni, krów, królików, osłów, kaczek, gęsi i innych ptaków i zwierząt, by zostały one pobłogosławione.
     Oczywiście trudno sobie wyobrazić hodowców np. bydła prowadzących swoje zwierzęta zatłoczonymi ulicami Rzymu. Trzeba więc zorganizować specjalne przyczepy, platformy na których przewozi się zwierzęta. Okazuje się, że dla hodowców zwierząt, którzy chcą, by św. Antoni czuwał nad ich zwierzętami nie ma przeszkód. We wspomnienie św. Antoniego tuż przy Placu św. Piotra pojawiają się różne zwierzęta i te mniejsze i te większe. Stanowią one atrakcję dla nawiedzających w tym dniu Rzym pielgrzymów i turystów. W bazylice Świętego Piotra sprawowana jest Msza św. w intencji hodowców zwierząt, a po niej odbywa się błogosławieństwo zwierząt.
     Postać św. Antoniego Pustelnika z pewnością zasługuje na bliższe poznanie, bo on, tak jak nasz patron św. Roch, także opiekuje się zwierzętami, zwłaszcza tymi hodowlanymi. Do naszych uroczystości pozostało jeszcze kilka dni, ale może warto już dziś zacząć myśleć o tym, jak można dowieźć na obrzęd błogosławieństwa zwierzęta hodowane w gospodarstwach. Udaje się w Rzymie, zapewne uda się i w „małym Paryżu” …


Linki do tekstów o błogosławieństwie zwierząt w Rzymie

https://misyjne.pl/watykan-blogoslawienstwo-zwierzat-przed-placem-sw-piotra?fbclid=IwAR267IdtEdvo0t0SJ3bjTZ_ZEzhq-24zN0ci2YwVBL-Yfj3caot33aOzmIU

https://deon.pl/kosciol/watykan-farma-pod-golym-niebem,208935

https://pl.aleteia.org/2017/01/18/osly-krowy-i-kury-wkroczyly-do-watykanu-wszystkie-po-to-zeby-dostac-blogoslawienstwo/

https://pl.aleteia.org/2020/01/17/blogoslawienstwo-zwierzat-domowych-tradycja-na-sw-antoniego-zdjecia/

https://www.ekai.pl/blogoslawienstwo-zwierzat-przed-placem-sw-piotra/



Copyright (c) 2012 - 2024 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie