Odpust tuż, tuż...
nowennę do Świętego Rocha
i Szkołę Świętego Rocha

03.08.2022r.

„Na pamiątkę i z wdzięczności,
przychodzimy do Ciebie,
A ze serca głębokości,
szczerze wielbimy Ciebie!”(z pieśni)

Gdy na kartkach kalendarza pojawia się sierpień to dla naszej wspólnoty znak, że szybkimi krokami zbliża się jeden z najważniejszych dla nas dni, dzień odpustu ku czci Świętego Rocha. Od stuleci patronuje kościołowi na Cmentarnym Wzgórzu, który w 2011 roku został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha.
     Do tego niezwykłego dnia chcemy przygotować nie tylko nasze domostwa, sanktuarium i jego otoczenie, ale przede wszystkim nasze serca. Tak jak nasi przodkowie rozpoczniemy 7. sierpnia nowennę. W niedzielę o godzinie 18:00 zostanie w sanktuarium odprawiona Msza św. o godz. 18:00, a po niej nowenna do Świętego Rocha. W kolejnych dniach Msza św. z nauką i nowenna o godz. 18:30. Nowenna jest formą naszego duchowego przygotowania do uroczystości odpustowych. Tak wiele łask otrzymujemy za wstawiennictwem naszego Niebieskiego Patrona, niech udział w Nowennie będzie świadectwem naszej wiary, wierności tradycji przodków, ale także okazją do dziękczynienia za wszelkie doświadczane dobro. Święty Roch jest Patronem codziennych trudnych spraw, więc przynieśmy na Nowennę wszystkie nasze radości i troski, złóżmy je przed Jego obrazem, a On zaniesie je wszystkie przed Boży tron.
     W czasie nabożeństwa będziemy śpiewali „ Godzinki o Świętym Rochu Wyznawcy”. Tekst Godzinek pochodzi z 1708 roku, jest więc tylko o rok „młodszy” od obrazu Świętego Rocha znajdującego się w naszym Sanktuarium.
     W okresie bezpośrednio poprzedzającym uroczystości odpustowe jest także ciekawa propozycja dla naszych młodych parafian na pogłębienie więzi z Bogiem, naszym Niebieskim Patronem i ludźmi.
     7 sierpnia o godz. 10:00 w kościele pw. Św. Trójcy rozpocznie się XI edycja spotkań w „Szkole Świętego Rocha”. W kolejnych dniach spotkania będą odbywały się w sanktuarium. Będzie wspólna Nowenna do Świętego Rocha, czas na śpiew, zabawę, pracę. Będzie sporo atrakcji, ale także pochylanie się nad postacią naszego niebieskiego Patrona. Jeśli to ma być szkoła to będzie nauka. Nie będzie jednak ocen, bo w tej szkole każdy uczy się dla siebie. Można mieć jednak nadzieję, że spotkania przybliżą naszym młodym parafianom postać Świętego Rocha, pomogą dostrzec wartości, którymi kierował się w życiu. Młodzi ludzie potrzebują wzorów osobowych. Takim wzorem może, a wręcz powinien być dla nich nasz Patron. Hasło, którym kierował się w życiu „kocham i służę” jest wciąż aktualne. Spotkania mają zachęcić młodych ludzi do uczestnictwa w Nowennie, a także bardziej świadomego przeżywania uroczystości odpustowych. To od nich zależy, czy za dwadzieścia, trzydzieści i więcej lat popłyną z sanktuarium ku niebu słowa:
O ŁASKĘ SILNEJ I UFNEJ WIARY DLA CAŁEJ NASZEJ WSPÓLNOTY- PROSIMY CIĘ ŚWIĘTY ROCHU
ZA TWOJĄ SZCZEGÓLNĄ OPIEKĘ NAD NASZĄ WSPÓLNOTĄ PARAFIALNĄ- DZIĘKUJEMY, CI ŚWIĘTY ROCHU
GDY SŁABNIE NASZA WIARA, NADZIEJA I MIŁOŚĆ - ŚWIĘTY ROCHU BĄDŹ PRZY NAS I WSPIERAJ NAS!