Odpust w naszym Sanktuarium
tuż, tuż ...

07.08.2017r.

Gdy na kartkach kalendarza pojawi się sierpień to znak, że nasze uroczystości odpustowe są coraz bliżej. Chociaż właściwie duchowe przygotowania do wielkiego parafialnego święta rozpoczęliśmy w tym roku nieco wcześniej, bo już 21 czerwca.
     Dlaczego właśnie tego dnia? Środę 21 czerwca do odpustu dzieliło dokładnie dziewięć tygodni. Co tydzień gromadziliśmy się na modlitwie różańcowej w kościele farnym, by modlić się o dobre przygotowanie się i owocne przeżycie odpustowego czasu. Po modlitwie różańcowej odmawiamy Litanie do Świętego Rocha. Roch i jego rodzice bardzo kochali i czcili Matkę Bożą, stąd właśnie wybór modlitwy różańcowej. Na naszym mikstackim obrazie św. Roch ma przewieszony u pasa różaniec.
     Szybko mijały kolejne tygodnie i wielkim krokami zbliżają się uroczystości odpustowe w naszym Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. To jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu naszej wspólnoty.
     Więc czas rozpocząć bezpośrednie duchowe przygotowania. Rozpoczniemy je tak jak nasi przodkowie 7. sierpnia Nowenną do Świętego Rocha. Z sercami przepełnionymi wiarą, wdzięcznością także i my, współcześnie żyjący mikstaccy parafianie będziemy gromadzić się codziennie o godz. 18:30 w Sanktuarium na Mszy Świętej połączonej z Nowenną . Przed kilku laty zmieniła się nieco jej forma, ale dzięki temu, każdy ma możliwość napisania na karteczce swoich próśb i podziękowań. Mamy za co dziękować naszemu Patronowi, świadczą o tym licznie składane podziękowania, ale też chętnie przynosimy do niego nasze trudne sprawy. Podczas tych Mszy Świętych zawsze rozważania przygotowywali kapłani posługujący w naszej wspólnocie, w tym roku, w odkrywaniu głębi przesłania jakie niesie życie i posługa naszego Patrona pomoże nam ks. kan. Bogumił Kempa. Ponadto codziennie o godz. 8:00 w kościele pw. Trójcy Świętej sprawowana będzie Msza św. połączona z Nowenną do Świętego Rocha. Podczas tych Mszy św. słowa rozważania kierować będzie do wiernych ks. kan. Grzegorz Klapa.
     Kolejna, ciekawa i dopiero pisząca swoją historię jest propozycja skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży – to Szkoła Świętego Rocha. W tym roku odbędzie się jej VI edycja. Nasze uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane w grudniu 2015 roku na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Podczas spotkań w „Rochowej Szkole” młodzi mają możliwość włącznie się w modlitwę nowennową, ale także poznawania postać Świętego Patrona, zwyczajów odpustowych. To także czas śpiewu, radosnej zabawy. Ci, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach spotkań w „ Szkole Świętego Rocha” wiedzą, że atrakcji w niej nie brakowało. Więc warto zachęcić dzieci i młodzież, by te poprzedzające uroczystości odpustowe przedpołudnia zechciała spędzić w tej niezwykłej wakacyjnej szkole.
     Odpust tuż, tuż… czas rozpocząć przygotowanie, te najważniejsze duchowe. Warto pochylić się po raz kolejny nad życiem naszego niebieskiego Patrona, włączyć w modlitewne wołanie: „ Ponieważ Cię Bóg dał nam za Patrona, Niechaj nas zawsze strzeże Twa obrona”