Już za miesiąc 100- lecie konsekracji
naszej fary
VIII . Nowenna Miesięcy do Trójcy Świętej

20.09.2018r.

„O Trójco Święta, która przez łaskę w mojej duszy mieszkasz. Spraw, abym kochała Cię coraz więcej. Amen.”

Już tak niewiele czasu pozostało do obchodów 100- lecia konsekracji mikstackiej fary przez abpa Edmunda Dalbora. Dzień dwudziesty kolejnych miesięcy, począwszy od lutego wyznaczał czas nabożeństw ku czci Trójcy Świętej. To właśnie w lutym, z inicjatywy ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka, rozpoczął się czas duchowego przygotowania do obchodów 100-lecia konsekracji kościoła parafialnego – Nowenna Miesięcy do Trójcy Świętej. W lutym, dzień tych uroczystości, wydawał nam się tak odległy i gdy 20 września odprawiana była ósma Nowenna Miesięcy uświadomiła nam ona, że za miesiąc w tym czasie będą pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Janiaka właśnie trwały wielkie uroczystości rocznicowe.
     Zanim jednak ten dzień nadejdzie 20 września przy ołtarzu stanęło trzech kapłanów ks. kan. Krzysztof Ordziniak, ks. kan. Grzegorz Klapa, ks. Marcin Walczak. Ksiądz proboszcz Krzysztof, który przewodniczył Eucharystii modlił się o dobre przygotowanie i przeżycie 100-lecia konsekracji kościoła przez całą wspólnotę parafialną.
     Po Ewangelii zamiast rozważania wierni zgromadzeni w mikstackim wieczerniku mogli wysłuchać relacji prasowej zamieszczonej przez ks. kan. Franciszka Ruszczyńskiego o pobycie i posłudze abpa Abp gnieźnieńskiego i poznańskiego Edmunda Dalbor w Mikstacie w dniach od 19 do 21października 1918 roku. Był to dla ówczesnych mikstackich parafian czas szczególnie uroczysty. Jak mogliśmy usłyszeć domy zostały przyozdobione zielenią i flagami, przygotowano bramy powitalne. W mieście panowała wielka radość z przyjazdu Arcybiskupa Edmunda Dalbora, który dokonał konsekracji świątyni. W sposób szczególny ks. kan. zaakcentował ostatnie zdania tej relacji. Warto je przywołać: „Przyjazd Arcypasterza i konsekracya kościoła to chwila historyczna dla miasta Mikstata, pozostawiająca głębokie wrażenie w sercach i umysłach, a w dziejach parafii złotemi i niezatartemi głoskami zapisana”. Kończąc ks. proboszcz powiedział: Tak przeżywali uroczystość konsekracji kościoła nasi przodkowie, taki opis, taką relację nam pozostawili. Co o uroczystościach 100- lecia konsekracji - pytał duszpasterz - przeczytają, ci którzy przyjdą po nas? Podkreślił, że zależy to od każdego z nas.
     Po zakończonej Eucharystii przy wystawionym Najświętszym Sakramencie została odmówiona modlitwa przypadająca na VIII Miesiąc Nowenny do Trójcy Przenajświętszej. Ku niebu popłynęły m.in. słowa: „Boże w Trójcy Jedyny, Ojcze, Synu, Duchu Święty – przemieniaj i prowadź nas! Boże, Duchu Święty, Pocieszycielu, dawco darów drogich, dzięki Ci składamy, wysławiamy i wielbimy Twoją nieskończoność, bo jesteś sprawcą pokoju, szczodrości, więzią doskonałości, miłości i wszelkiego dobra”.
     Po modlitwie nowennowej odmówiliśmy Litanię do Trójcy Przenajświętszej. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyło ósmą Nowennę Miesięcy wpisującą się w czas bezpośredniego duchowego przygotowania do jubileuszu konsekracji fary.
     Uroczystość 100- lecia konsekracji mikstackiego kościoła farnego już naprawdę niedługo. Przed nami piękny duchowo czas. Zapewne i współcześni mikstaccy parafianie, tak jak ich przodkowie zapiszą złotymi zgłoskami kolejną kartę historii parafii zatytułowaną tym razem: OBCHODY 100- LECIA KONSEKRACJI KOŚCIOŁA.