Kapliczki maryjne dzieci z naszej parafii

30.05.2020r.

„Chwalcie łąki umajone,
Góry, doliny zielone…
I co czuje i co żyje,
niech z nami chwali Maryję”( z pieśni)

Tradycyjnie w miesiącu maju jak Polska długa i szeroka w kościołach, kaplicach czy przy przydrożnych kapliczkach rozbrzmiewa śpiew litanii loretańskiej. Odprawiane są nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej. Ukochali Maryję w sposób szczególny Polacy. Nie ma chyba na terenie naszego kraju parafii, w której nie byłoby kapliczki Jej poświęconej. Nie brak i kapliczek w naszej parafii. Są świadkami wiary naszych przodków, ale i naszej, gdyż nieustanie znajdują się osoby, które otaczają je troską, dbając o ich piękno.
     Nabożeństwa majowe odprawiane są także w naszej wspólnocie parafialnej. W tym roku jednak ten maj przeżywany w czasie trwania ogłoszonej pandemii koronawirusa. Związane są z nim pewne rygory epidemiologiczne dotyczące zgromadzeń. Ograniczona liczba osób może uczestniczyć w sposób fizyczny w nabożeństwach w kościele. Nie uczestniczą w nich dzieci. W związku z tym na początku maja zaproponowałem dzieciom, by wykonały swoje osobiste, domowe kapliczki maryjne i przy nich wraz z rodziną gromadziły się na modlitwie. Zachęciłem dzieci, by pochwaliły się efektami swej pracy i przesłały zdjęcia wykonanych kapliczek. Otrzymałem 31 zdjęć domowych kapliczek. Wszystkie są piękne, bo w ich wykonane dzieci włożyły dużo serca i starały się, by kapliczki maryjne były jak najpiękniejsze. Wiadomo przecież, że Maryja jest naszą Matką.
     Zapraszam do obejrzenia kapliczek wykonanych przez naszych najmłodszych parafian. Warto zwrócić uwagę na ich różnorodność. Każda z nich jest inna, każda piękna. Mam nadzieję, że przy nich niejednokrotnie gromadzą się rodziny na wspólnej modlitwie.
     Dziękuję za przesłane zdjęcia i gratuluję dzieciom pomysłowości i talentu plastycznego. Ks. Krzysztof Ordziniak proboszcz.

Link do prezentacji z kapliczkami: