HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DZbliża się uroczystość 100-lecia konsekracji mikstackiej fary

30.09.2018r.


     „ Zaiste dom to Boży i brama niebieska” Rdz 28,17 - głosi napis nad wejściem do kościoła pw. Świętej Trójcy. Piękny jest ten Dom Boży mikstackiej wspólnoty parafialnej, która 20- go października będzie obchodziła 100- lecie jego konsekracji.

     Kościół pobudowany został w ciągu zaledwie 14 miesięcy w latach 1913- 1914. Na jego konsekrację wierni czekali do 20 października 1918 roku. Konsekracji mikstackiej świątyni dokonał Abp gnieźnieński i poznański Edmunda Dalbor, proboszczem w tym czasie był ks. Franciszek Ksawery Ruszczyński. Była to dla Mikstaczan wielka uroczystość religijna, ale i patriotyczna. Domy zostały przyozdobione zielenią i biało - czerwonymi flagami, przygotowano bramy powitalne. W mieście panowała wielka radość z przyjazdu Arcybiskupa Edmunda Dalbora. W notatce prasowej zamieszczonej przez ks. Franciszka Ruszczyńskiego czytamy: „Przyjazd Arcypasterza i konsekracya kościoła to chwila historyczna dla miasta Mikstata, pozostawiająca głębokie wrażenie w sercach i umysłach, a w dziejach parafii złotemi i niezatartemi głoskami zapisana”.
     Dokładnie w dniu, w którym minie sto lat odbędą się w mikstackiej farze uroczystości upamiętniające to wydarzenia. Do ważnych wydarzeń trzeba się przygotować. Od dwóch lat trwają w farze prace renowacyjne. Wypiękniało prezbiterium, pięknie prezentuje się odnowiona płaskorzeźba Trójcy Świętej, która patronuje świątyni. ważniejsze są przygotowania duchowe do Jubileuszu. Trwają od 20 lutego. Dokładnie dziewięć miesięcy przed dniem obchodów rozpoczęliśmy Nowennę Miesięcy do Trójcy Przenajświętszej. Przez kolejne miesiące, każdego 20 wierni gromadzili się na nabożeństwie do Trójcy Świętej dziękując za budowniczych kościoła, za kapłanów posługujących w parafii, za tych którzy na przestrzeni lat się o niego troszczyli, ale jednocześnie prosili o dobre przygotowanie się i owocne przeżycie czasu jubileuszu dla całej wspólnoty. Tuż przed uroczystościami w dniach 18-19 października odbędą się rekolekcje. Głosił je będzie O. Andrzej Grzesiak OMI, kapłan pochodzący z mikstackiej parafii.
     Uroczystość 100-lecie Konsekracji Kościoła pw. Świętej Trójcy odbędzie się 20 października o godz. 17:00. Przewodniczył jej będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Edward Janiak Ordynariusz Diecezji Kaliskiej.
     Przed mikstacką wspólnotą piękny duchowo czas Jubileuszu 100 – lecia konsekracji kościoła, bo - „Zaiste dom to Boży…”- miejsce sprawowania sakramentów, odprawiania Mszy Świętych, miejsce spotkań z Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie słuchania Słowa Bożego, ale i pożegnania tych, których Pan powołał do siebie. Prawdziwa brama otwierająca drogę do nieba…Copyright (c) 2012 - 2018 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie