HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3D











Tak było… Siódma edycja Szkoły
Świętego Rocha

14.08.2018r.


     Do niezwykłej szkoły zaprosił Kustosz Sanktuarium Świętego Rocha ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Codziennie w dniach od 7-14 sierpnia o godz. 10:00 w sanktuarium rozpoczynały się spotkania dla młodych, którzy chcieli bliżej poznać postać Patrona sanktuarium, a o 2007 roku także niebieskiego patrona miasta Mikstat, ale nie tylko. Na młodych, którzy odpowiedzieli na zaproszenie inicjatora tych spotkań, ks. Krzysztofa czekało codziennie szereg atrakcji.
     Stałym elementem spotkań była modlitwa nowennowa, która była okazją do przybliżenia wydarzeń z życia Świętego, ale i wartości, którymi kierował się w życiu. W 2014 roku w Mikstacie był realizowany program „ Ziarno” poświęcony św. Rochowi. Dzieci zaciekawieniem obejrzały ten program. Podczas jednych ze spotkań przybliżona im została postać św. Józefa, patrona naszej diecezji.
     Oczywiście nie tylko na modlitwie spędzali czas uczestnicy spotkań w Szkole Świętego Rocha. Młodzi wykonywali mapy pojęciowe rysując i wypisując z czym kojarzą im się takie słowa jak: świętość, patron, błogosławieństwo, św. Roch. Szukali także odpowiedzi na pytania w czym chcieliby naśladować świętego Rocha, dlaczego został on świętym. Był w czasie tych spotkań czas na wspólny śpiew i zabawę. Podczas jednego z nich uczestnicy złożyli wizytę w Urzędzie Miasta i Gminy gdzie spotkali się z Panem Burmistrzem Henrykiem Zielińskim, który opowiedział im m.in. o herbie Mikstatu, o związku białych lilii ze św. Rochem. Wielu uczestników spełniło swoje marzenie i na chwilę zasiedli w fotelu włodarza miasta.
     Podczas VII edycji Szkoły Świętego Rocha nie brakowało wyjazdów. Dla młodych adeptów poszukiwań naukowych zapewne atrakcja był wyjazd do Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II w Parzynowie. Tu dowiedzieli się wielu ciekawostek o wszechświecie. Wielu po raz pierwszy miało okazję zobaczyć przez lunetę słońce. Otrzymali wskazówki, w jaki sposób należy prowadzić obserwację na niebie. Wizyta w CWINCIE stała się okazja do pogłębienia wiedzy uczestników, ale i podziwiania piękna świata stworzonego przez Boga. Młodzi usłyszeli także słowa zachęty do nieustannej pracy nad sobą i pogłębiania wiedzy. W Parzynowie zajrzeliśmy do drewnianego, zabytkowego kościoła pw. Świętego Mikołaja. W ołtarzu bocznym znajduje się także obraz św. Rocha, więc trudno było nie nawiedzić miejsca, gdzie odbiera on cześć.
     Obraz Patrona uczestnicy zobaczyli także podczas kolejnej wyprawy 10 sierpnia, do Ostrzeszowa. Tu nawiedzili kolejny w naszym powiecie drewniany kościół pw. Świętego Mikołaja. Tuż nad figura głównego patrona znajduje się obraz św. Rocha. Kościół św. Rocha nie był jedynym celem wyprawy Rochowej Szkoły do Ostrzeszowa. W ratuszu zwiedzili wystawę Piernika Toruńskiego i uczestniczyli w warsztatach, podczas których wypiekali pierniki. Wsłuchując legendy dowiedzieli się skąd się wzięły pierniki Katarzynki. Następnie udali się do Baszty. Tu mieli okazje zapoznać się z historia Ostrzeszowa, obejrzeli ciekawe wystawy i podziwiali panoramę miasta z tarasu widokowego. To nie był jednak koniec atrakcji w tym dnia . W drodze na parking, gdzie oczekiwał autokar Rochowa Szkoła złożyła wizytę w Redakcji Naszych Stron Ostrzeszowskich. Młodzie znają te gazetę, ale mieli okazję poznać tworzące ją osoby oraz zobaczyć jak ona powstaje.
     W poniedziałek młodzi udali się do Nadleśnictwa w Przedborowie. Tu przemierzając ścieżkę edukacyjną dowiedzieli się na czym polega praca leśnika, jak chronić przyrodę. Pod Dębem uczestniczyli w biegu na orientację. Dzieci doskonale poradziły sobie z powierzonymi zadaniami.
     Czas szybko płynie. Zakończyła się VII edycja Szkoły Świętego Rocha. Warto dodać, że podjęta, przez Kustosza przed sześciu laty inicjatywa zorganizowania cyklu spotkań ma jeszcze jeden ważny atut. Jest ciekawą formą przekazu tradycji związanych z uroczystościami odpustowymi. Można mieć nadzieję, że młodzi, którzy teraz poznają życie Świętego Patrona będą chcieli w przyszłości kierować się wartościami, które były dla Niego ważne i będą troszczyć się o to, by piękne tradycje odpustowe będące świadectwem wiary pokoleń będą nadal przekazywane.
     W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajowa Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wpis na tę listę nakłada na społeczność lokalną troskę o przekaz tradycji odpustowych kolejnym pokoleniom. Spotkania w Szkole Świętego Rocha stanowią doskonałą okazję do zapoznania młodych ze znaczeniem i rolą tradycji w życiu człowieka. Ks. Kustosz ma świadomość, że jeśli uda się przekazać te wartości młodemu pokoleniu możemy być spokojni o dalszy rozwój kultu Świętego Rocha. Więc już zaczyna myśleć, o kolejnej VIII edycji Szkoły Świętego Rocha…


Zdjęcia



Copyright (c) 2012 - 2018 Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie