HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DZakończenie prac renowacyjnych przy ołtarzu
głównym w naszej farze

30.12.2017r.


„Czcigodne to mieszkanie
I brama niebios, Panie.
Dom to Boży zaiste,
Twój przybytek, o, Chryste” (z pieśni)

     W naszej farze trwają od dwóch prace renowacyjne. Właśnie zakończył się kolejny ich etap, prace przy ołtarzu głównym. Pięknieje na chwałę Bożą mikstacka fara przed 100- leciem konsekracji. Pięknieje mikstacki Dom Boży.
     20 października odbędą się tu wielkie uroczystości – 100- lecie konsekracji kościoła przez abpa gnieźnieńskiego i poznańskiego Edmunda Dalbora. Trwają przygotowania duchowe do tego wielkiego czasu świętowania – Nowenna Miesięcy do Trójcy Przenajświętszej. Trwają prace renowacyjne, bo jak głosi napis nad bramą prowadzącą do mikstackiego wieczernika „ Zaiste dom to Boży i brama niebieska”. Przecież o dom Boży trzeba dbać, bo Dom Boży powinien wyglądać pięknie. Więc pięknieje…
     Co pewien czas w prezbiterium pojawiały się rusztowania i foliowa zasłona oddzielająca część, w której prowadzone były prace renowacyjne od reszty kościoła. Wielu zastanawiało się, co się dzieje za tą foliową zasłoną. Może dobrze, że ona była, bo dzięki temu mogliśmy oglądać efekt końcowy kolejnych etapów prac. Trzeba było tylko cierpliwie czekać, ale chyba nikt nie zaprzeczy, że było warto.
     Wypiękniało i wysubtelniało w ciągu tych ostatnich dwóch lat prezbiterium. Zmieniła się jego kolorystyka dzięki temu malowidła, ornamenty, rzeźby nabrały wyrazistości. Odnowiona została chrzcielnica i ambona.
     W ubiegłym roku jesienią została odrestaurowana płaskorzeźba Trójcy Świętej w ołtarzu głównym. została wykonana przez znanego artystę Władysława Marcinkowskiego. Po przeprowadzonych pracach prezentowała się niezwykle pięknie. Jej piękno wydobyło i zaakcentowało dodatkowo założone wiosną tego roku oświetlenie ledowe.
     W czerwcu bieżącego roku w prezbiterium stanęły ponownie rusztowania. Pojawiła się też foliowa zasłona, która zabezpieczała przed zabrudzeniem odnowione już elementy prezbiterium, ale jednocześnie sprawiała, że nie mogliśmy na bieżąco śledzić postępów prac renowacyjnych. Trwały prace przy płaskorzeźbach znajdujących się po obu stronach Trójcy Świętej. Ta po lewej stronie przedstawia Archanioła Gabriela w scenie Zwiastowania, po prawej Archanioła Gabriela w scenie walki z szatanem. Pracom renowacyjnym zostały poddane także elementy drewniane ołtarza.
     Zapewne wielka radość zapanował w sercach tych, którzy nawiedzili naszą świątynie w godzinach południowych 27 września. Mogli podziwiać pięknie odnowione płaskorzeźby w ołtarzu głównym oraz tabernakulum. Efekt prac renowacyjnych wprowadza w podziw i zachwyt. Dzięki podjętym pracom płaskorzeźby nabrały lekkości, są takie delikatne, subtelne. Po prostu piękne. Zdjęte warstwy przemalowań i złoceń ukazały kunszt artystów i troskę o każdy najmniejszy detal, szczegół. Niezwykle pięknie prezentuje się ołtarz główny w naszym wieczerniku.
     28 września, to w naszej parafii, dzień Adoracji Najświętszego Sakramentu. Zapewne wielu parafian przyjdzie na spotkanie z Jezusem, zatrzyma się na chwilę modlitwy, ale i podziwiać będzie efekt podjętych prac. Modlitwą w tym dniu obejmiemy wszystkich, którzy troszczyli się i troszczą o piękno mikstackiego wieczernika. Będziemy także prosić o owocne i dobre przeżycie uroczystości 100- lecia konsekracji kościoła dla całej wspólnoty parafialnej i o to, by w tym Domu Bożym każdy znalazł swoje miejsce i czuł się za jego piękno, także to duchowe odpowiedzialny.
     „Zaiste dom to Boży i brama niebieska…” miejsce sprawowania sakramentów, odprawiania Mszy Świętych, miejsce spotkań z Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie słuchania Słowa Bożego, ale i pożegnania tych, których Pan powołał do siebie. Prawdziwa brama otwierająca drogę do nieba… Zachęcamy do częstego nawiedzenia naszej mikstackiej fary nie tylko parafian, ale i pielgrzymów z różnych zakątków kraju.
     A jeśli w najbliższym czasie Wasze drogi nie będą prowadziły do Mikstatu, zachęcamy do oglądania transmisji uroczystości 100-lecia konsekracji, którą przeprowadzi na żywo, 20 października o godz. 17:00 Telewizja Diecezji Kaliskiej DOM JÓZEFA na stronie internetowej https://domjozefa.tv


Ks. Krzysztof Ordziniak - proboszcz

ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2018 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie