HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony









Niedziela ze Świętym Zygmuntem Szczęsnym
Felińskim w naszej parafii

21.09.2014r.


„Święty Zygmuncie Szczęsny, szczęśliwy jesteś już z Bogiem.
Patrzysz na ziemię, na dzieci swoim troskliwym okiem.
Czuwaj nad nami z nieba i wstawiaj się u Ojca,
Abyśmy w dobrym wzrastali i wierni byli do końca”. ( z pieśni)


     21 września przeżywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej „Niedzielę ze Zygmuntem Szczęsnym Felińskim”. Dlaczego właśnie „ Niedziela ze Świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim”. 17 wrzesnia w liturgii Kościoła obchodzone było Jego wspomnienie. Natomiast w mikstackiej parafii ta wyjątkowa „Niedziela” była związana z ważnym wydarzeniem, uroczystym wprowadzeniem relikwii Świętego Arcybiskupa Szczęsnego Felińskiego do naszej świątyni. Dlaczego właśnie relikwie tego wielkiego Polaka, Arcybiskupa zostały wprowadzone do naszej parafii? Bo to właśnie Abp Zygmunt Szczęsny Feliński założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które od dziewięćdziesięciu trzech lat posługują w duchu prostoty i pokory w naszej wspólnocie parafialnej. Duchowe Córki Św. Abpa Zygmunta to wielki dar dla naszej parafii. W niedzielę 21 września przybyły do Mikstatu z różnych miejscowości,by dzielić z nami radość wprowadzenia relikwii, ale także przybliżyć postać i dzieło swego Założyciela. W czasie wszystkich Mszy Świętych sprawowanych w tym dniu w kościele farnym i w Sanktuarium Siostry z Junioratu Wieczystego zaprezentowały piękny program słowno- muzyczny dzięki któremu nie tylko poznaliśmy wiele faktów z życia Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, ale było to dla nas wielkie przeżycie duchowe.
     Kulminacyjnym punktem „Niedzieli ze Świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim” była Msza Święta sprawowana o godz. 11:00 w czasie której, miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego do naszej wspólnoty parafialnej.
     Tej Mszy Świętej przewodniczył Delagat Biskupa ds. życia konsekrowanego Ks. Kan. dr hab. Michał Kieling który także wygłosił homilię. Przed Mszą Świętą w uroczystej procesji zostały wniesione przez Matkę Prowincjalną s. Grażynę Orłowską i umieszczone przy ołtarzu.
     Słowa powitania do zebranych skierował Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak. Na początku przywitał przewodniczącego uroczystości Ks. Kan. Michała Kielinga, który jak przypomniał przed dziesięciu laty wprowadzał Go do naszej wspólnoty parafialnej.
     Następnie powitał przybyłe z różnych stron Siostry Franciszkanki, a wśród nich Matkę Generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodzin Maryi s. Janinę Kierstan, Matkę Prowincjalną Prowincji Świętego Józefa, s. Grażynę Orłowską, s. Katarzynę Orłowską, która przez wiele lat posługiwała w naszej parafii. Przed dwunastu laty organizowała i następnie kierowała świetlicą środowiskową.
     Homilię w czasie tej niezwykłej uroczystości wygłosił Ks. Kan. Michał Kieling. Rozpoczął ją słowami, które o Świętym Abp. wypowiedział Kard. Stefana Wyszyńskiego: „Idźcie do Katedry,( …) pochylcie swoje głowy u jego sarkofagu, a zobaczycie: tam leży Człowiek, o którym mówiono, że przegrał, a to jest – Zwycięzca!”. Kaznodzieja zwrócił uwagę jak wielkim wydarzeniem dla wspólnot parafialnych jest wprowadzenie relikwii Świętych. Powiedział: „ Z pewnością wielu z nas jest po raz pierwszy w życiu na takiej uroczystości. Dziś relikwie Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Arcybiskupa Warszawy, założyciele Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek, bohatera zesłanego na Sybir za swą niezłomność wobec misji Kościoła, który został ogłoszony Błogosławionym przez Jana Pawła II w Krakowie 18 sierpnia 2002 roku i kanonizowany przez Benedykta XVI w Rzymie 11 października 2009 roku zostały uroczyście wprowadzone do kościoła parafialnego w Mikstacie”. W dalszej części homilii kaznodzieja wskazał na źródła kultu relikwii Świętych, podkreślając, że „ (...) ten kult relikwii, który nam towarzyszy także w czasach współczesnych, to przede wszystkim potrzeba posiadania pewnego wzorca postępowania. Mamy dziś ogromne zapotrzebowanie na aktualnych Świętych, bo przecież panuje głód autorytetów”. Kontynuując kaznodzieja zapytał „ Czy może być on wzorem na nasze czasy? W jaki sposób może inspirować również nas, ludzi żyjących współczesnych?”
     Ks. Kan. wskazał, na trzy ważne sprawy w biografii i dziełach Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego aktualne i ważne także dla współczesnego człowieka.
Pierwsza, to znaczenie domu rodzinnego. Kaznodzieja podkreślił potrzebę odnowy życia rodzinnego w czasach      współczesnych, a także zwrócił uwagę na przekaz wartości w rodzinie i jego znaczenie dla kształtowania osobowości człowieka. Powiedział m.in.: „ Jest z pewnością on dla nas taką zachętą, abyśmy pamiętali, że świadectwo życia rodziców, szczególnie ojca i matki jest dla młodych ludzi bardzo ważne i ogromnie potrzebne”. Ponadto jak wskazał kaznodzieja Zygmunta Szczęsnego Felińskiego może się uczyć miłości Ojczyzny. Ks. Kan. zaakcentował także znaczenie małej Ojczyzny w naszym życiu.
     Podkreślił, że „ Trzeba więc dziś przypominać o wielkich kartach polskiej historii, które zapisał także Święty Zygmunt, po to aby to pokolenie w którym my żyjemy , a także przyszłe pokolenie Polaków pamiętało, że dzieje naszej Ojczyzny zawsze były związane z miłością do Boga, z miłością do Matki Najświętszej”.
     Trzecia rzecz, na którą zwrócił uwagę kaznodzieja to: „ wytrwałość w trudnościach wobec różnych przeciwności życiowych”. Ta wytrwałość w trudnościach w przypadku przyszłego Świętego, jak podkreślił Ks. Kan. związana była z „ niesamowitą nadzieją, którą posiadał w swoim sercu” . Jak podkreślił to ta nadzieja pozwalała mu przetrwać trudne chwile. Kontynuując wskazał, że potrzebujemy takiego wzorca wytrwałości w trudnościach, gdyż współczesny człowiek bardzo szybko się zniechęca.
     Ks. Kan. Michał Kieling powiedział: „Niech Święty Zygmunt będzie dla nas takim wzorem do naśladowania (...), że nawet w sytuacji najtrudniejszej nie jestem sam. Jest ze mną Chrystus, Matka Najświętsza. Wiara w Boga potrafi sprawić, że prędzej czy później będę zwycięzcą”.
     Tu na marginesie może warto podzielić się jedną refleksją. Miesiąc temu przeżywaliśmy w naszej wspólnocie uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha, patrona kościoła na Cmentarnym Wzgórzu, ale także naszego miasta. Myśl przewodnia homilii tego dnia koncentrowała się wokół zagadnienia wzorców osobowych. Dziś ten temat powrócił. Może to dla nas znak, byśmy sami odkryli i pomogli odkryć innym wzorce, które otrzymaliśmy w darze od Pana.
     Również i w czasie tej Mszy Świętej Siostry zaprezentowały program słowno- muzyczny. Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak podziękował Siostrom za piękny program, który przez zgromadzonych w kościele wiernych został nagrodzony brawami. Przypomniał, że starania o założenie Domu Zakonnego w naszej parafii podjął budowniczy kościoła, ks. Franciszek Ruszczyński.
     Matka Prowincjonalna podziękowała wspólnocie parafialnej za życzliwość i wszelką pomoc udzielaną Siostrom. Po zakończeniu Mszy Świętej można było uczcić relikwie Świętego Arcybiskupa Szczęsnego Felińskiego. Przy wyjściu z kościoła została przygotowana okolicznościowa wystawa.
     O godz. 16:00 w Sanktuarium sprawowana była Msza Święta. I tam, w tym niezwykłym dla nas miejscu mogliśmy wsłuchiwać się w wymowne i zachęcające do pracy nad sobą świadectwo Sióstr o życiu i dziełach ich Założyciela.
     Powoli „Niedziela ze Świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim” dobiegała końca. Ale przed nami nowe wyzwania, postawił je przed nami przewodniczący uroczystości wprowadzenia relikwii do naszej wspólnoty Ks. Kan. Michał Kieling. Wskazał, że Święty Arcybiskup może być wzorcem postępowania dla współczesnego człowieka, a więc także dla każdego z nas. Więc gdy zakończą się uroczyste chwile może trzeba będzie sięgnąć po dzieła pozostawione przez Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, by zrozumieć i wprowadzać w życie wartości , które były dla niego ważne, ale także po to by zrozumieć charyzmat Jego Duchowych Córek posługujących w naszej wspólnocie.
     Taka uroczystość jest także okazja do podziękowań. Dziękujemy Siostrom za te lata posługi w naszej parafii, za wszystkie dzieci przygotowane do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej, za katechezę, troskę o nasze świątynie, za prowadzoną kiedyś „ochronkę”, a dziś świetlicę środowiskową, za opiekę nad Eucharystycznym Ruchem Młodych. Za każdy uśmiech i doświadczane dobro mówimy BÓG ZAPŁAĆ!
A my, w każdy trzeci czwartek miesiąca będziemy gromadzili się na nabożeństwie ku czci Świętego Zygmunta      Szczęsnego Felińskiego. Będziemy oddawali cześć Jego relikwiom i prosili:
„Pasterzu Kościoła, Zygmuncie Szczęsny,
Za życia cierpiący, w poczet świętych wzięty.
Módl się za nami i za Kościół święty” (Pieśń)




Zdjęcia



Warto zajrzeć na:

http://www.siostryfranciszkanki.pl/
http://ewafelinska.pl/zygmunt-szczesny-felinski/
http://kosciol.wiara.pl/doc/491079.Patron-na-czasy-trudne-abp-Zygmunt-Szczesny-Felinski/2
http://adonai.pl/swieci/?id=251
http://www.rmwielen.pl/index.php/nowenna
http://kosciol.wiara.pl/doc/491077.Wygwizdany-i-oplakany-abp-Zygmunt-Szczesny-Felinski

Copyright (c) 2012 - 2014 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie