HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DRozpoczęła się VII edycja Szkoły Świętego
Rocha w naszym sanktuarium

07.08.2018r.


     Uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha coraz bliżej. Do tego ważnego dnia i młodsi i starsi parafianie starają się jak najlepiej przygotować.
     Już po raz siódmy kustosz sanktuarium ks. kan. Krzysztof Ordziniak zaprosił młodych na cykl spotkań nazwanych Szkołą Świętego Rocha. 7 . sierpnia o godzinie 10:00 zjawiło się blisko czterdzieści dzieci, które odpowiedziały na zaproszenie księdza kanonika i przybyły do sanktuarium, by wspólnie się modlić, śpiewać, bawić, ale także pogłębiać swoją wiedzę o Patronie – Świętym Rochu.
     Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą. Ksiądz kustosz zwrócił uwagę na staranne wykonywanie znaku krzyża. Wyjaśnił, że czyniąc go czcimy i wyznajemy wiarę w Trójce Świętą, która patronuje naszej farze.
     Po modlitwie ks. Krzysztof opowiedział młodym o znaczeniu krzyża w życiu św. Rocha. Warto tu dodać, że urodził się on ze znamieniem krzyża na piersiach. Następnie dzieci obejrzały fragment programu „ Ziarno” o św. Rochu. W znacznej części został on w 2014 roku zrealizowany w Mikstacie. Następnie dzieci zostały podzielone na grupy i każda z nich tworzyła mapę pojęcia – święty, świętość. Potem przyszedł czas na prezentowanie wyników prac poszczególnych grup. Może warto przytoczyć kilka określeń wymienianych przez dzieci – święty to pomocny, dobry, miłosierny, przebaczający, hojny, pobożny, mądry, śmiały, wytrwały, troskliwy. Święty według dzieci to ktoś ważny, ale to także może być tato. Słowo święty dzieci skojarzyły także z Kościołem, a ks. proboszcz podkreślił, że Kościół stanowimy my wszyscy. Poprzez chrzest zostaliśmy wezwani do świętości. Ponadto podczas pierwszego spotkania w Szkole Świętego Rocha A.D. nie mogło zabraknąć modlitwy nowennowej. Ksiądz kanonik wyjaśnił dzieciom, dlaczego właśnie dziś rozpoczęły się spotkania w Szkole Świętego Rocha, w które wpisana jest także nowenna. Poprzedziło ją wypisanie przez dzieci próśb i podziękowań, które chciałyby przedstawić Bogu przez wstawiennictwo św. Rocha. Po zakończonej modlitwie dzieci uczciły relikwie św. Rocha. Każde dziecko otrzymało bransoletkę z napisem WIARA SIŁĄ. Jest ona znakiem rozpoznawczym tych, którzy uczęszczają na spotkania.
     Potem dzieci wraz z księdzem Krzysztofem udały się na wspólny posiłek do restauracji „ Zielone Wzgórze”.
     A jutro około godz. 10:00 znów rozlegnie się wokół sanktuarium dziecięcy gwar. Do sanktuarium przyjdą młodzi, którzy mimo, trwających wakacji chcą uczęszczać do szkoły, trzeba dodać szkoły niezwykłej… Szkoły Rochowej…


Link do wypowiedzi dzieci. Warto posłuchać:

https://drive.google.com/file/d/10JagroQWTTJU48AQZCyu63V9ucpedFmz/view?usp=sharing
ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2018 Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie