HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DCzerwcowe spotkanie w Rochowej Szkole

18.06.2022r.


Każdy może dziś do Rocha przyjść,
Jeśli tylko chce… Chcesz? Przyjdź…


     18 czerwca odbyło się kolejne spotkanie w Szkole Świętego Rocha. Rozpoczęło się tradycyjnie modlitwą, którą poprowadził ks. kustosz. czerwcowe spotkanie składało się z trzech zasadniczych części.
     W pierwszej części rozmawialiśmy o tradycji poświęcenia wianków z kwiatów i ziół, które odbywa się na zakończenie dni eucharystycznych, dawniej nazywanych oktawą Bożego Ciała. Zgodnie z tradycją rośliny, z których pleciono wianki na zakończenie oktawy Bożego Ciała to mięta, macierzanka, rumianek, rozchodnik, kopytnik, jaśmin, koniczyna oraz dzika róża. Dziś dodaje się do nich kwiaty i zioła z ogródków. Okazuje się, że wianuszek poświęcony w tym dniu ma chronić dom przed chorobami, gradobiciem, uderzeniami pioruna. Jest pewna ciekawostka mając związek z poświęceniem wianków i czczonym w sposób szczególny w naszej wspólnocie św. Rochem. Dawniej w wielu miejscowościach we wspomnienie św. Rocha palono poświęcone na zakończenie oktawy Bożego Ciała wianuszki i przepędzano bydło przez wydobywający się z nich dym. Miało to chronić zwierzęta przed chorobami.
     W drugiej części spotkania Ks. Krzysztof pokazał nam film o historii powstania uroczystości Bożego Ciała. Film przybliżył nam postać św. Julianny, dzięki której ustanowiono tę uroczystość. Żyła na przełomie XII i XIII wieku. Była przełożoną sióstr augustianek w Mont Cornillion koło Liege. W 1245 roku św. Julianna doznała objawień, w których Chrystus zapragnął, aby ustanowiono dzień, w którym cały Kościół obchodziłby Uroczystość Jego Ciała i Krwi. Wskazał, że ma to być czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Dlaczego tym dniem miał być czwartek? Bo w czwartek podczas ostatniej wieczerzy Jezus ustanowił Eucharystię. Jak podkreślił ks. kustosz podczas realizacji prośby Jezusa św. Julianna napotykała na wiele trudności. Ksiądz Krzysztof zwrócił uwagę, że dla każdego jest miejsce w Kościele i nie wiemy jeszcze do jakich zadań jesteśmy powołani. Podkreślił, że wykonując jakieś zadanie, kiedy napotykamy na trudności nie powinniśmy się nimi zrażać, ale próbować ciągle od nowa aż do osiągnięcia celu.
     Trzecią część poprowadziła siostra Helena. Każdego roku na poświecenie Siostra przynosi pięknie upleciony wianuszek. Nie wszyscy potrafimy przygotować takie wianuszki, a to piękna tradycja, którą warto, a nawet trzeba kultywować. Zaprosiliśmy Siostrę, by pokazała dzieciom, jak się takie wianuszki plecie. Okazało się, że wszystkim dzieciom udało się podczas spotkania taki wianuszek wykonać. Dziękujemy Siostrze Helenie za przekazanie cennej umiejętności.
     Jak zawsze, dzieci miały do wykonania zadanie. Tym razem na jego wykonanie było niewiele czasu, bo dzieci miały upleść wianuszki i przynieść je na poświęcenie na zakończenie oktawy Bożego Ciała. Dzieci, jak zawsze wywiązały się z zadania i wykonały piękne wianuszki. W wielu miejscowościach zanikł zwyczaj święcenia wianków, w naszej parafii co roku wianuszki do poświęcenia przynosi coraz więcej osób. W tym roku byli wśród nich uczestnicy spotkań w Szkole Świętego Rocha.W galerii zdjęcia z czerwcowego spotkania w Szkole Świętego Rocha i z poświęcenia wianuszków.Copyright (c) 2012 - 2022 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie