07.08.2024r.
„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” św. Jan Paweł II
Szkoła w wakacje, ależ tak. Pod warunkiem, że jest to Szkoła Świętego Rocha. Do takiej Szkoły zaprosił już trzynasty raz młodych kustosz naszego Diecezjalnego Sanktuarium ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Na to zaproszenie odpowiedziały nie tylko dzieci i młodzież na stałe mieszkają cena terenie naszej parafii, ale także przebywające tu na wakacjach. Powoli Rochowa Szkoła staje się międzynarodowa, w tym roku uczestniczyły spotkaniach Liwia mieszkająca w Hiszpanii i Ava w Anglii.
Tradycyjnie spotkania w Szkole Świętego Rocha rozpoczęły się 7 sierpnia o godz. 10:00. Znakiem, że czas rozpocząć spotkanie było rozlegając się bicie dzwonu z wieży sanktuarium.
Były podczas spotkań w Rochowej Szkole pewne stałe, które powtarzały się każdego dnia. Należał do nich pacierz rozpoczynający spotkania, o godz.12: 00 Anioł Pański i nowenna do św. Rocha zakończona uczczeniem relikwii naszego Patrona. Każdego dnia był czas na gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz śpiew. Wśród gier szczególnym zainteresowanie dzieci cieszyła się gra w bule. To popularna gra we Francji ojczyźnie św. Rocha.
Głównym celem spotkań było przygotowanie młodych do świadomego udziału w uroczystościach odpustowych poprzez poznawanie życie naszego niebieskiego Patrona, ale także tradycji odpustowe, w tym obrzędu błogosławieństwa zwierząt, historii drewnianego kościoła na wzgórzu, związanych z nim legendy, znaczenia tradycji w życiu człowieka. W czasie spotkań młodzi zostali zapoznani z atrybutami św. Rocha i najważniejszymi wydarzeniami z jego życia. Ponieważ często św. Roch i św. Jakub są myleni zwrócono uwagę, jak na obrazach i figurach rozpoznawać tych świętych. Uczestnicy spotkań mieli okazję wysłuchania opowieści s. Beaty Czop, która w tym roku pielgrzymowała drogą św. Jakuba do Santiago De Compostela.
Na jednym z pierwszych spotkań oglądaliśmy wspólnie program „Ziarno” o św. Rochu, który 10 lat temu był realizowany w Mikstacie. Uczestniczył w nim ks. bp Antoni Długosz, który w tym roku przewodniczył sumie odpustowej i dokonał błogosławieństwa zwierząt.
Święty Roch był pielgrzymem, więc ks. kustosz Krzysztof zaproponował pieszą pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego w Kotłowie. Narodziny Świętego Rocha zostały wyproszone przez wstawiennictwo Matki Bożej, a On był jej wielkim czcicielem. Po drodze zatrzymaliśmy się przy kapliczce św. Antoniego na ulicy Kaliskiej. Tu grzebano zmarłych podczas epidemii cholery. W Kotłowie spotkaliśmy się z kustoszem sanktuarium ks. Łukaszem Ograbkiem, pokłoniliśmy się Pani Kotłowskiej. Poznaliśmy historię kościoła i legendy związane z jego budową. Odszukaliśmy figurę przedstawiająca św. Rocha. Nie było z tym problemu, bo młode pokolenie depozytariuszy doskonale zna atrybuty, po których rozpoznajemy naszego Patrona. Powiedzieliśmy sobie kilka słów o czekającej nas już niebawem uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i związanej z nią tradycją błogosławienia kwiatów i ziół. Dzieci wiedzą, skąd się wzięło przysłowie: „w sierpniu każdy kwiatek woła zanieś mnie do kościoła”. Oczywiście w święto Matki Boskiej Zielnej przyniosły bukiety z kwiatków i ziół do pobłogosławienia.
Od 2007 roku św. Roch jest nie tylko patronem kościoła na wzgórzu, ale także miasta. Stąd Szkoła św. Rocha wybrała się z wizytą do Urzędu Miasta i Gminy, gdzie spotkała się z panem Burmistrzem, który opowiedział im historię powstania herbu Mikstatu oraz kilka ciekawostek o historii miasta. Dzieci już wiedzą, czym różni się herb miasta od herbu gminy. Pomocne w poznawaniu historii naszej małej ojczyzny było zwiedzanie muzeum regionalnego, do któ®ego wybraliśmy się podczas jednego ze spotkań.
Uczestnicy spotkań rozwiązywali Quest „O Świętym Rochu w Mikstacie”. Tradycja Szkoły Świętego Rocha jest wizyta w „Chlebowej Chaty”. Tu każde dziecko miało okazje zobaczyć, ile trudu trzeba w włożyć w przygotowanie niewielkiej drożdżówki, bo same je sobie przygotowały. Tu Rochowe dzieci pokazały, że doskonale rozumieją, czym jest dziedzictwo i jak wiele jest jego form, bo zwróciły uwagę, że przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, tradycyjny wypiek chleba, wyrób masła, sera to także dziedzictwo – tyle że kulinarne. Dzieci wykonały także pachnące mydełka, zapakowały je starannie w kartoniki, by podarować je bliskim osobom. Dzieciom przybliżona została postać św. Izydora Oracza, patrona rolników. Zaakcentowano, że potrafił on łączyć pracę z modlitwą. Podkreślono, że nigdy nie pracował w niedziele, gdyż uważał, że to dzień przeznaczony na spotkanie z Panem Bogiem i bliskimi. Jego obraz znajduje się w naszym sanktuarium. W „Chlebowej Chacie” młodzi uczestniczyli w warsztatach, podczas których przygotowali. bukiety z kwiatów i ziół do pobłogosławienia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Zapewne w pamięci uczestników spotkań pozostanie wycieczka do Muzeum Elementarza im. Profesora Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej, gdzie zobaczyli klasę szkolną i jej wyposażenie z początków XX wieku. Tu dzieci dowiedziały się jak wiele obowiązków miały dzieci dawniej, zwłaszcza te mieszkające na wsi. Dzieci wysłuchały opowieści o karach jakie dawniej były stosowane w szkołach. Było wielu chętnych do klęczenia na grochu, ale tylko przez krótką chwilę. Tu w muzeum dzieci zobaczyły w jakich fartuszkach kiedyś dzieci chodziły do szkoły. Dowiedziały się o obowiązku noszenia tarczy. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy elementarze z różnych zakątków świata.
Szkoła św. Rocha, to Szkoła w której jest czas na wspólną modlitwę, naukę, zabawę. Doświadczenia trzynastu lat pokazuje, że można doskonale łączyć je ze sobą. Od ponad czterech lat spotkania odbywają się dodatkowo raz w miesiącu w sobotę po 16 dnia miesiąca. W ramach spotkań dzieci przygotowywały prace, które znalazły się w kalendarzu Szkoły św. Rocha na 2025 rok. Na zakończenie spotkań każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplomie oraz kalendarz. Są w nim daty spotkań już w nowym roku.
Uczestnicy spotkań w Szkole Świętego Rocha czynnie uczestniczyli w uroczystościach odpustowych. W procesji nieśli relikwie św. Rocha. Pomagali przy rozdzielaniu małych chlebków po zakończeniu uroczystości odpustowych. Dzieci uczestniczyły także w obrzędzie błogosławieństwa ze swoimi zwierzątkami. Po obrzędzie dzieci spotkały się z ks. biskupem, któremu przekazały kalendarz ze swoimi pracami i wykonaną przez nie koronką do św. Rocha. Była oczywiście pamiątkowa fotografia z ks. biskupem. Trzeba tu podkreślić zaangażowanie uczestników spotkań i ich rodziców w sklepikach z pamiątkami z sanktuarium.
W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa, więc w czasie spotkań dzieci poznawały pojęcia dziedzictwo, dziedzictwo materialne i niematerialne i doskonale radziły sobie ze wskazywaniem jego przejawów w małej ojczyźnie. Wskazywano dzieciom, iż odpust ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt odbywa się w Mikstacie od ponad trzystu lat. Ten wpis to dla społeczności wyzwanie. Nasi przodkowie troszczyli się o to, by przekazywać piękne tradycje odpustowe kolejnym pokoleniom, dzięki czemu wyróżniające naszą parafię uroczystości odbywają się od ponad trzystu lat. Czy przetrwają i zostaną przekazane kolejnym pokoleniom zależy właśnie od młodych. Ma w tym pomóc właśnie Szkołą św. Rocha. Obserwując zaangażowanie i zainteresowanie dzieci myślimy, że możemy być spokojni, rośnie nam pokolenie dziedziców wiary przodków i tradycji odpustowych. Dumnych ze swoich tradycji, i z tego, że są uczestnikami Szkoły Świętego Rocha. „Firmowe” zielone koszulki to ich rozpoznawczy znak. W taką zieloną koszulkę ubrana była także maskotka Szkoły Świętego Rocha, która uczestniczyła nam podczas zajęć.
XIII edycja Szkoły Świętego Rocha przeszła do historii. Ta szkoła, jak ktoś ją kiedyś określił jest szkołą uczącą wartości i odpowiedzialności za „skarb” pozostawiony nam przez przodków – nasze piękne tradycje.
Zdjęcia
Copyright (c) 2012 - 2024 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie