HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DSpotkanie ze św. Mikołajem w naszym kościele

06.12.2022r.


„Święty Mikołaju, naucz nas z miłością
dbać o wszystkich potrzebujących”

     Trwamy w adwentowym czasie. Na adwentowym wieńcu płoną już dwie świece. Dzieci z naszej parafii doskonale wiedzą, co to oznacza, bo pięknie uczęszczają na roraty.
     W ten adwentowy czas wpisuje się liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja. Wszystkie dzieci, ale zapewne nie tylko one, wiedzą, że przypada ono 6. grudnia. jest jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła Wschodniego i Zachodniego. Żył na początku IV wieku. Był podobnie jak św. Roch jedynym dzieckiem swoich bogatych rodziców, uproszonym przez nich dzięki wytrwalej i ufnej modlitwie. Od wczesnych lat wyróżniał się pobożnością i wrażliwością na ludzką biedę. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się z potrzebującymi posiadanymi dobrami materialnymi. Był biskupem Miry w Azji. W czasie zarazy, jaka nawiedziła jego strony, usługiwał zarażonym z narażeniem własnego życia. Był wzorem troski o bliźnich i dobroci. Był człowiekiem pełnym miłosierdzia. Jest patronem dzieci, piwowarów, młynarzy, flisaków, notariuszy.
     W dniu jego wspomnienia ludzie obdarowują się prezentami. Biskup Mikołaj żyjąc na ziemi pomógł wielu ludziom. Przykład jego życia pokazuje nam jak wiele szczęścia może dać nam czynienie dobra.
     Podczas rorat ks. kan. Krzysztof zauważył, że zapewne wielu z obecnych w kościele otrzymało dziś jakieś prezenty. Jednocześnie zwrócił uwagę, że ważne jest byśmy potrafili obdarowywać innych. Zaznaczył, że do tego nie są wcale potrzebne pieniądze. Nawiązując do usłyszanych słów Ewangelii (Mt 18, 12-14) podkreślił, że wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi, o które troszczy się Jezus. Zachęcił zebranych do modlitwy w intencji tych, którzy oddalili się od Jezusa – Dobrego Pasterza. Zaznaczył, że powinniśmy zawsze być blisko swego Pasterza.
     Po końcowym błogosławieństwie rozległ się dźwięk dzwonka. Do naszego kościoła przybył Mikołaj. Był już trochę zmęczony, bo odwiedził już wcześniej dzieci w przedszkolu, w szkole, w świetlicy u Sióstr, czekało na niego jeszcze dużo dzieci. Zatrzymał się na chwilę w naszym kościele. Było oczywiście pytanie, czy dzieci są grzeczne. Dzieci jednogłośnie odpowiedziały, że tak. Potem dzieci zaśpiewały piosenkę, która zapewne spodobała się Mikołajowi, bo wszystkie dzieci otrzymały słodycze. Dzieci uczęszczające do klasy III przeszły mały egzamin, ale poradziły sobie doskonale, bo i one zostały obdarowane przez Mikołaja słodyczami. Potem był czas na pamiątkowe zdjęcia. Radosne było to spotkanie z Mikołajem.


ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2022 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie