HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DRozpoczęcie sezonu motocyklowego
w naszym sanktuarium

15.04.2018r.


     15 kwietnia, już po raz VI w naszym Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odbyło się otwarcie sezonu motocyklowego.
     Już od rana na ulicach miasteczka słychać było warkot motorów. To kierowcy jednośladów podjeżdżali na parking znajdujący się przy Sanktuarium. Były wśród nich małe, średnie i większe rowery, były skutery, ale także prawdziwe, wzbudzające podziw, ciężkie, markowe, stalowe rumaki. Dla ich właścicieli nie była jednak najważniejsza marka czy wielkość posiadanego pojazdu. Przybyli tu, na to wyjątkowe dla naszej wspólnoty Wzgórze, by z Bożym błogosławieństwem rozpocząć nowy sezon motorowy 2018.
     O godz. 14:00 ks. kan. Krzysztof Ordziniak sprawował przy ołtarzu polowym przed sanktuarium Mszę Świętą w ich intencji. Modlił się o Boże błogosławieństwo, pomyślność na drogach i bezpieczeństwo dla wszystkich podróżujących. Oczywiście modlitwą zostali objęci wszyscy, zarówno właściciele małych rowerków, jak i wielkich ciężkich motorów. Wszyscy oni tworzą jedną wielką wspólnotę. W słowie skierowanym do zebranych ks. kanonik nawiązał do naklejki, na której jest Anioł Stróż i napis "Jedź tak, aby Twój Anioł Stróż zdążył za Tobą”. Kontynuując kaznodzieja zwrócił uwagę, że na obrazie przedstawiającym Patrona Sanktuarium, ale i pielgrzymów, jest także anioł. Towarzyszył mu on w ziemskiej wędrówce. Ksiądz kustosz zaakcentował, że zapewne każdy pamięta modlitwę, której nauczyli nas w dzieciństwie rodzice „Aniele Boży, stróżu mój…”. Zwrócił uwagę, że każdy człowiek ma Anioła Stróża, który strzeże go, czuwa nad nim, dopomaga. Warto jednak pamiętać, by poruszać się w swoim życiu tak, by nasz anioł za nami zdążył.
     W dalszej części rozważania ks. kan. Krzysztof Ordziniak przypomniał, że w 2018 roku będziemy obchodzić ważne jubileusze – 100-lecie konsekracji mikstackiej fary i odzyskania niepodległości. Nawiązując do położenia sanktuarium, na Wzgórzu i zwracając uwagę na piękno krajobrazu, zachęcił by podziwiając go chwalić Boga.
     W drugiej części kaznodzieja odniósł się do słów Ewangelii. Podkreślił, że pokazuje nam ona Zmartwychwstałego Chrystusa, który przychodzi do zalęknionych uczniów i mówi: „Pokój wam”. Tego pokoju - jak kontynuował ks. kustosz potrzebuje współczesny świat, ale potrzebny jest on także w naszych sercach. Kaznodzieja zachęcał zebranych do sięgania po Biblię, która jest najpiękniejszym listem Boga do człowieka. Zwrócił uwagę, iż wszyscy mamy być świadkami Zmartwychwstałego Chrystusa, aby jednak nim być trzeba zachowywać przykazania. Kaznodzieja powiedział: „Dekalog jest ochroną każdego z nas i bliźnich, których Bóg stawia na naszych życiowych drogach”. Zwracając uwagę na rosnącą agresję wśród użytkowników dróg, zachęcał, byśmy byli świadkami pokoju. Kończąc homilię ks. kustosz powiedział „Tego nam wszystkim życzę, abyśmy gdziekolwiek postawi nas Bóg byli świadkami Jezusa Chrystusa”.
     Przed zakończeniem Eucharystii ks. kanonik skierował słowa podziękowania do Panów: Artura Witkowskiego, Tomasza Pacyny i Jarosława Krawczyka - inicjatorów i organizatorów rozpoczęcia sezonu motocyklowego u Świętego Rocha. Po Mszy Świętej wszyscy przeszli na parking. Tu ks. kan. Krzysztof pobłogosławił pojazdy. Błogosławieństwo jednośladów poprzedzone zostało modlitwą, ale także apelem o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drogach. Po obrzędzie poświęcenia pojazdów z Bożym błogosławieństwem mogli wyruszyć w trasę. Ta pierwsza, po ogłoszeniu otwarcia Sezonu Motocyklowego 2018 wiodła ulicami miasta na Stadion Sportowy, gdzie na uczestników otwarcie sezonu motocyklowego czekało szereg atrakcji i niespodzianek. Nad bezpiecznym przebiegiem spotkania czuwali druhowie strażacy z OSP Mikstat.
     Za nami VI Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Zgromadziło ono bardzo wielu uczestników. Niech Boże błogosławieństwo towarzyszy wszystkim poruszającym się po drogachZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2018 Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie