HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DRozpoczęcie uroczystości odpustowych…
Procesja do sanktuarium

15.08.2022r.


„Święty Rochu, bądź przy nas i wspieraj nas…”

     Jest tradycją w naszej wspólnocie, że czas wielkiego świętowania rozpoczyna się po Mszy św. sprawowanej w kościele farnym o godz. 18:00 w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z tradycją po tej mszy św. procesja z Najświętszym Sakramentem, relikwiami św. Rocha oraz w tym roku także z relikwiami św. Jana Pawła II, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i Maksymiliana udała się do sanktuarium na Cmentarne Wzgórze, głównego miejsca celebracji uroczystości odpustowych. W procesji niesione były chorągwie i feretrony, dziewczęta sypały kwiatki. W tym roku po raz pierwszy relikwie św. Rocha niosły dzieci uczestniczące w spotkaniach XI edycji Szkoły Świętego Rocha. (galeria nr 1).
     Po przybyciu procesji do sanktuarium odprawiony został ostatni dzień nowenny do naszego patrona. Ku niebu popłynęły słowa próśb i podziękowań złożonych przez parafian i pielgrzymów. Potem rozpoczęło się całonocne czuwanie – szczególny czas, by podzielić się z Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie i św. Rochem swoimi radościami, troskami, lękami, niepokojami, czas na chwilę zadumy. Trzeba przyznać, że w panującej tu ciszy można naprawdę wsłuchać się w głos Boga.
     Stało się już tradycją, że o godz. 24:00 przez kapłanów pochodzących z naszej parafii bądź z nią związanych odprawiana jest pasterka. W tym roku przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Ryszard Zieliński. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli ks. kan. Michał Pacyna, ks. Mateusz Puchała i ks. Rafał Zakrzewski. Cisza tej wyjątkowej nocy sprzyjała refleksji, zadumie, wspomnieniom. Wiele ich było w homilii. W pierwszej części homilii kaznodzieja przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia św. Rocha. Część druga, była sentymentalnym powrotem do lat dzieciństwa i związanymi z nimi wspomnieniami spotkań z naszym niebieskim Patronem. Ksiądz Ryszard podkreślił, że św. Roch jest potężnym patronem, a jego wizerunki, kaplice, kościoły jemu poświęcone spotykamy na całym świecie. Celebrans przypomniał, w jaki sposób udało się pozyskać dla sanktuarium relikwie św. Rocha. Kończąc homilię powiedział: „ Niech więc św. Roch będzie dla nas wzorem byśmy podążali ku Bogu, drogą, którą ona nam wyznacza. On nam ją wyznacza w sposób pokorny, cichy, ale wyznacza nam tę drogę w sposób mądry, abyśmy nie zaprzepaścili tego co święte, tego co dobre, co prowadzi nas do życia wiecznego”. Wiele osób uczestniczących w tej Eucharystii stało przy grobach swoich bliskich. Palące się na grobach lampki były świadectwem, że pamiętamy o tych, którzy przed nami przychodzili i oddawali cześć św. Rochowi. Niesamowity był nastrój tej pasterki, która ze Święta Matki Bożej Zielnej przeprowadziła nas w dzień wspomnienia narodzin dla nieba naszego niebieskiego Patrona. (galeria nr 2)

Copyright (c) 2012 - 2022 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie