HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3D











Kolejna Rochowa Szesnastka,
tym razem wyjazdowa …

16.01.2022r.


„Do szopy, hej pasterze,
Do szopy, bo tam cud,
Syn Boży w żłobie leży,
By zbawić ludzki ród”(z kolędy)


     Od grudnia 2020 roku, 16 każdego miesiąca dzieci z naszej parafii spotykają się na tzw. Rochowych Szesnastkach. Styczniowa Rochowa Szesnastka przypadła w niedzielę. Zaproponowałem dzieciom i ich rodzicom wspólny wyjazd do Warty. Tam w kościele o.o Bernardynów budowana jest jedna z największych ruchomych szopek w Polsce. Czas podróży minął nam bardzo szybko, bo wypełniliśmy go śpiewem kolęd. Pierwsze kroki w Warcie skierowaliśmy do kościoła parafialnego pw. Świętego Mikołaja.
     Tu modlitwie zachęciłem dzieci, by rozejrzały się dobrze po kościele, bo znajduje się w nim obraz św. Rocha. Zadanie okazało się proste, bo na obrazie w kościele w Warcie św. Roch przedstawiony jest z najważniejszymi atrybutami, które ułatwiły rozpoznanie go. Wykorzystałem tę okazję, by przypomnieć dzieciom atrybuty naszego Patrona.
     Następnie udaliśmy się do klasztoru o.o. Bernardynów. To tu znajduje się wspomniana ruchoma szopka. Zanim jednak weszliśmy do środka, by ją obejrzeć wyjaśniłem dzieciom, dlaczego tutaj przybyliśmy. Chciałbym, aby dzieci ze Szkoły Świętego Rocha włączyły się w przygotowanie szopki w naszym Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Propozycja została przyjęta przez dzieci entuzjastycznie. Po wejściu do kościoła zatrzymaliśmy się na chwilę modlitwy, a potem przyszedł czas na podziwianie kunsztu tych, którzy przygotowali tak piękną, budzącą zachwyt szopkę.
     Oczywiście centralne miejsce w szopce zajmują Jezus, Maryja i Józef. Nie może w szopce zabraknąć także pastuszków, którzy jako pierwsi znaleźli Dzieciątko Boże, oddali mu pokłon. Są mędrcy ze Wschodu, którzy przybyli, by złożyć dar wyczekiwanemu przez tysiące lat Zbawicielowi. Na szopkę składa się szereg scenek rodzajowych, które trudno w kilku słowach opisać. Jest zagroda pasterska, i chata, ludzie bawiący się i pracujący, są wiatraki i młyn wodny, gospodyni przygotowująca posiłek. Dostrzec można gospodynię, która doi krowę. Jest rolnik, który orze pole, ale i siewca, który idzie by je obsiać. Ktoś właśnie piecze prosiątko, by przyjąć gości. W oddali pali się ognisko. W zagrodzie pasterskiej obejrzeć można strzyżenie owiec. Płynie woda, jest staw, w którym są żółwie i kaczuszki. W miasteczku nie mogło zabraknąć sklepików. Jest bogaty pałac ze strażnikami i przechadzającymi się wokół mieszkańcami. W oknach wielu domów pali się światło. Nie brakuje w szopce różnych zwierząt. Są owieczki, kozy, słoń, jelonki. Jest też karawana przygotowująca się do wyruszenia na pustynię. Do stworzenia tej niezwykłej szopki wykorzystano ponad 100 ruchomych figurek. Co roku pojawiają się nowe, dzięki temu szopka ciągle jest rozbudowywana.
     W szopie ma sianku złożone jest Dzieciątko Jezusa – Syn Boży, tak długo wyczekiwany Mesjasz - Zbawiciel, a życie wokoło toczy się swoim rytmem. Niewielu w tym Dzieciątku dostrzegło Syna Bożego. Z tej szopki płynie ważne przesłanie dla współczesnego człowieka, by w pędzie codziennego dnia, nie zagubił i nie zapomniał o tym, co najważniejsze.
     Pięknie prezentuje się szopka przygotowana w kościele o.o. Bernardynów w Warcie. Chyba nikt się nie dziwi, że przyjeżdżają tu, by ją nawiedzić osoby z różnych zakątków naszego kraju. Warto w tych dniach wybrać się do niewielkiej Warty, by tak jak pastuszkowie oddać pokłon Nowonarodzonemu i dzięki ruchomej szopce przenieść się w odległe czasy i poczuć atmosferę dni, gdy Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami...
     Wszyscy uczestnicy pielgrzymki wrócili do domów zadowoleni, a dzieci zapewne pełne pomysłów na to, jak będzie wyglądało nasze Betlejem w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Zachęcam kolejne dzieci, ale i młodzież do uczestnictwa w spotkaniach w Rochowych Szesnastkach. Tu znajdzie się miejsce dla każdego. Następna Rochowa Szesnastka już w lutym.

ks. Krzysztof Ordziniak

Link do filmu Warta I
https://drive.google.com/file/d/1yJI9O_WUWW3PUXoen11UWjEOqvID-gJS/view?usp=sharing

Link do filmu Warta II
https://drive.google.com/file/d/1Iz2ik4m3mNK9E-uyHmpHnarnCOKq8NTe/view?usp=sharing

Link do filmu Warta III
https://drive.google.com/file/d/1LioCZUos8hyoLMsFWvRC0Tv6Y0NKM8th/view?usp=sharing


Zdjęcia



Copyright (c) 2012 - 2021 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie