HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony

Prace renowacyjne w kościele
pw. Świętej Trójcy rozpoczęte

24.06.2016r.


     Od dawna mówiło się w naszej wspólnocie parafialnej, że kościół pw. Świętej Trójcy wymaga renowacji. Gołym okiem widoczne są pęknięcia, łuszcząca się w wielu miejscach farba, warstwa kurzu pokrywająca figury, ściany, uszkodzenia malowideł ściennych. W październiku ubiegłego roku pojawiły się w kościele rusztowania, które umożliwiły pobranie próbek, w celu dokonanie oceny stanu kościoła. Umożliwiły one przygotowanie szczegółowej dokumentacji i programy prac konserwatorskich. Ten etap prac był niezwykle ważny i wymagał czasu i nakładów finansowych. Wiele osób zastanawiało się, co z pracami renowacyjnymi, kiedy się wreszcie rozpoczną. Wreszcie nadszedł ten długo przez wielu oczekiwany moment. W ubiegłym tygodniu pojawiły się rusztowania wokół ambony i chrzcielnicy. W związku z tym, że parafia otrzymała dofinansowanie na renowację ambony pracy rozpoczęte zostały właśnie od niej. Ci, którzy śledzą przebieg prac mogą zobaczyć jak centymetr po centymetrze oczyszczane są kolejne fragmenty ambony i chrzcielnicy, zdejmowane są kolejne warstwy farb, a spod nich wyłania się zupełnie inna kolorystyka. Wyjęte zostało wnętrze chrzcielnicy i pokrywa, które jak się okazało są także w złym stanie. Specjalistyczne prace konserwatorskie wymagają precyzji, a więc i czasu. Powoli jednak będziemy mogli dostrzegać zmiany w wyglądzie poszczególnych elementów naszej pięknej, ale wymagającej renowacji świątyni. Nasi przodkowie przed prawie stu laty w ciągu 14 miesięcy pobudowali tę budzącą podziw świątynię, teraz nadszedł czas na jej gruntowną renowację. To wyzwanie dla naszego pokolenia. Podjęliśmy to wyzwanie, bo prace renowacyjne się już rozpoczęły. Z czasem coraz bardziej widoczne będą dla nas efekty pracy konserwatorów, które z pewnością będą cieszyły nasze oczy i serca i mobilizowały nas do wysiłku podejmowanie kolejnych etapów prac. Jak napisali nad bramą prowadzącą do kościoła nasi przodkowie „Zaiste Dom to Boży i brama niebios” . A Dom Boży powinien być piękny, w to chyba nikt nie wątpi.
     Podjęte prace wymagają ogromnych środków finansowych. Osoby, które mogą i chcą wesprzeć dzieło renowacji naszej świątyni informujemy, że zostało utworzone specjalne konto, na które można wpłacać ofiary na ten cel.
     Za wsparcie modlitewne i materialne dzieła renowacji kościoła pw. Świętej Trójcy mówimy z serca płynące: BÓG ZAPŁAĆ!
     Zapraszamy do galerii, gdzie można obejrzeć dotychczasowe efekty pracy konserwatorów przy chrzcielnicy i ambonie.Zdjęcia

Copyright (c) 2012 - 2016 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie