HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DNauczyciele emeryci z Kielc
nawiedzili nasze Sanktuarium

16.05.2024r.


     16 maja w godzinach popołudniowych do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha nauczyciele emeryci z Kielc. Nasze sanktuarium znalazło się na ich pielgrzymkowo- wycieczkowym szlaku. Wcześniej byli m.in. w Gnieźnie, Kaliszu, Russowie. Grupa została wcześniej zgłoszona więc oczekiwał na nią kustosz sanktuarium, Jeszcze przed wejściem do sanktuarium grupę i panią przewodnik., a następnie opowiedział o genezie powstania kościoła na Cmentarnym Wzgórzu oraz o odbywającym się tu z okazji odpustu obrzędzie błogosławieństwa zwierząt. Ksiądz proboszcz wyjaśnił przybyłym, dlaczego Mikstat nazywany jest czasem „małym Paryżem”. Zwrócił uwagę na ważne wydarzenia z życia sanktuarium: ustanowienia św. Rocha patronem niebieskim miasta Mikstat, ustanowienia cmentarnego kościoła Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha oraz wpisanie uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
     Potem nadszedł czas, by wejść do środka świątyni. Ale przy naszym Sanktuarium jest jeszcze coś budzi zaciekawienie nawiedzających Cmentarne Wzgórze pielgrzymów, to „mobilny konfesjonał”. Więc i kieleccy nauczyciele mieli możliwość obejrzenia go nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz.
     W Sanktuarium był czas na wspólną modlitwę. Tu we wnętrzu Sanktuarium ks. proboszcz opowiedział pielgrzymom o znajdującym się w ołtarzu głównym obrazie Świętego Rocha oraz o jego życiu. Zwrócił uwagę na atrybuty św. Rocha, a także wskazał, czym różni się na obrazach i rzeźbach od św. Jakuba. Ksiądz kustosz zwrócił uwagę na obrazy świętych znajdujące się w sanktuarium. Wyświetlił pielgrzymom fragment filmu o odbywający się u nas 16 sierpnia obrzędzie błogosławieństwa zwierząt. Następnie nawiedzający sanktuarium oddali także cześć relikwiom Świętego Rocha. Był i czas na zakup pamiątek z sanktuarium. Potem uczestnicy wycieczki udali się na posiłek i w dalszą drogę.


ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2024 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie