HOME
ARTYKUŁY - 2012
Boże Narodzenie - Anno ...
Wigilia Bożego Narodzenia
IV Niedziela Adwentu
III Niedziela Adwentu
Adwentowy Czas
Byliśmy W Przedborzu Poże...
Wspomnienie Wszystkich Wie...
Uroczystość Wszystkich Św...
XII Dzień Papieski
68 Tydzień Miłosierdzia
Październik Miesiącem Ró...
NA PIELGRZYMIM SZLAKU
Sympozjum Kustoszów w ...
Byliśmy na Ingresie Ks Bisk...
INGRES nowego BISKUPA ...
Na odpuście w Kotłowie ...
Uczestnicy Rajdu w Sanktuari...
Byliśmy na VII ogólnopolskiej ...
Pielgrzymka lekarzy weterynarzy
Uroczystości odpustowe w...
Spotkanie modlitewne chorych
W szkole Świętego Rocha
Wspólnie się modlić









Uroczystości odpustowe w
Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie

15.08.2012r.


      Zgodnie z wielowiekową tradycją w dniach 15- 16 sierpnia w naszym Sanktuarium Świętego Rocha odbyły się uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Obrzęd ten związany jest ze znajdującym się na Cmentarnym Wzgórzu Sanktuarium pw. Świętego Rocha.
     Ten niewielki, ale niezwykle nastrojowy i urokliwy kościół został pobudowany jako wotum dziękczynne za uratowanie mieszkańców miasta przed zarazą. Jak wierzą mieszkańcy tej wspólnoty parafialnej, gdy epidemie dziesiątkowały okoliczne tereny modlono się do Świętego Rocha patrona od morowego powietrza o oddalenie zarazy. Na obecnym Cmentarnym Wzgórzu ukazał się mężczyzna, w stroju pielgrzyma, z psem. Uniesioną ręką wykonał znak krzyża nad miastem. Zaraza ustąpiła, zaś parafianie pobudowali w tym miejscu kościół.
     Mieszkańcy miasta pamiętają o cudzenie ocalenia ich przodków przed zarazą. Często przychodzą na to wyjątkowe dla tej wspólnoty Wzgórze, by tak jak ich przodkowie prosić Świętego Rocha o wstawiennictwo u Pana w trudnych sprawach osobistych, rodzinnych, przychodzą także, by dziękować za otrzymane łaski.
     W dniach od 7-15 sierpnia o godz. 18:30 w Sanktuarium odprawiana była Msza Święta, a po niej Nowenna do Świętego Rocha. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną inicjatywę związaną z uroczystościami odpustowymi. W dniach poprzedzających odpust w Sanktuarium, z inicjatywy Kustosza Ks. Kan. Krzysztofa Ordziniaka spotykali się w godzinach przedpołudniowych młodzi parafianie, by wspólnie modlić się oraz poznawać życie i charyzmat Świętego Rocha. Był to czas wspólnej modlitwy, nauki, śpiewu i zabawy. Przez siedem dni młodzi Mikstaczanie poznawali zwyczaje związane z uroczystościami odpustowymi. Spotkania te były lekcja wrażliwości, otwartości na potrzeby bliźnich, szacunku do pracy rolnika, szacunku dla chleba, a także okazją do spotkań z ciekawymi ludźmi.
     Dnia 15 sierpnia odbyła się już VIII sesja popularno- naukowa pt. Siła kultu – tradycji – wiary.
     W przeddzień odpustu, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 18:00 w kościele farnym pw. Trójcy Świętej odprawiona została Msza Święta, a po niej procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Rocha udała się do Sanktuarium, gdzie po nieszporach rozpoczęło się całonocne czuwanie modlitewne.
     O godzinie 24:00 odprawiana została pasterka maryjna. W tym roku odprawiana ona była po raz dwudziesty piąty. Zgodnie z tradycja sprawowali ją kapłani pochodzący z parafii mikstackiej. Przewodniczył jej Ks. Kan. Grzegorz Ignor, a homilię wygłosił o. Andrzej Grzesiak..
     O godz. 8:00 krajowy duszpasterz lekarzy weterynarii O. dr Jerzy Brusiło sprawował Mszę Świętą w intencji lekarzy weterynarii i ich rodzin, zaś Kustosz Sanktuarium Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak modlił się o błogosławieństwo Boże dla inwentarza. Homilię wygłosił O. Jerzy Brusiło. Po Mszy Świętej wotywnej miał miejsce obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Przewodniczył mu Ks. Bp Senior Teofil Wilski. Na obrzęd ten licznie przybyli ze swoimi zwierzętami zarówno mieszkańcy parafii, jak i pielgrzymi z różnych stron kraju. To o opiekę dla nich, mimo rozwoju nauk weterynaryjnych, z wiarą i ufnością, prosili Świętego Rocha- opiekuna zwierząt ich właściciele. Uroczystości odpustowe to nie tylko błogosławieństwo zwierząt, chociaż to niewątpliwie warto było obejrzeć. Można tu było zobaczyć prawie całą Arkę Noego: koty, psy, konie, rybki, króliki, żółwie, kucyki, kozy, papugi, kaczki, gołębie, świnki morski, chomiki i wiele innych.
     O godz.11:00 Ks. Bp Senior Teofil Wilski przewodniczył sumie odpustowej sprawowanej w intencji pielgrzymów, gospodarzy i lekarzy weterynarii. W wygłoszonej homilii Ks. Bp podkreślił, że Święty Roch żył słowami Ewangelii, kroczył drogą ośmiu błogosławieństw. Zwrócił uwagę na właściwe relacje między ludźmi a zwierzętami. W homilii nie zabrakło także refleksji nad znaczeniem kultu świętych dla współczesnego człowieka. Po Mszy Świętej odbyła się procesja Eucharystyczna. Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia nowego konfesjonału oraz parkingu służącego pielgrzymom.
     Zgodnie z tradycją, także w tym roku uczestnicy uroczystości odpustowych zabierali ze sobą do domów wodę świeconą. Od kilku lat otrzymują także małe chlebki. Ich przekazaniu towarzyszyła pieśń „ Dzielmy się wiarą jak chlebem...”. Stanowi ona swoiste przesłanie i zaproszenie do szerzenia wiary i miłości w życiu codziennym.
     Po sumie odpustowej nadszedł dla pielgrzymów czas wspólnego radosnego świętowania przy ciepłej strawie i dźwiękach muzyki w wykonaniu orkiestry parafialnej.
     Uroczystość odpustową zakończył powrót procesji z Najświętszym Sakramentem do kościoła farnego, którą poprzedziła Mszą Świętą w czasie, której udzielane zostało specjalne błogosławieństwo dzieciom. W niedzielę poprzedzająca odpust przed obraz swego Patrona przybyli ludzie chorzy wraz ze swoimi opiekunami. Uczestnicy odpustu zabrali ze sobą do domów małe chlebki, którymi mają się podzielić ze swoimi bliskimi.
     Na ten odpust naprawdę warto było przybyć, ale przede wszystkim przeżyć go, by doświadczyć bliskości Boga i niebieskiego Patrona. A gdy z jakichś powodów nie udało nam się nawiedzić tego miejsca 16 sierpnia to że drzwi Sanktuarium otwarte są każdego dnia.



Copyright (c) 2012 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie