16.08.2024r.
„Ponieważ Cię Bóg
dał nam za Patrona,
niechaj nas zawsze
strzeże Twa obrona”( z pieśni)
16 sierpnia w Diecezjalnym Sanktuarium w Mikstacie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha, patrona drewnianego kościoła na Cmentarnym Wzgórzu, a od 2007 roku także niebieskiego Patrona miasta Mikstat.
Uroczystej sumie odpustowej sprawowanej o godz. 11:00 przewodniczył ks. bp Senior Antoni Długosz, który wcześniej dokonał obrzędu błogosławieństwa zwierząt, stanowiącego nierozłączny element uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha w Mikstacie. Oczekujący na sumę odpustową mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu ks. bpa Antoniego oraz Góralskiej Hory.
Na początku Eucharystii ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie podziękował ks. biskupowi Antoniemu Długoszowi za przybycie na uroczystości odpustowe. Przywitał wszystkich przybyłych na uroczystości odpustowe i zachęcał do powierzenia swoich spraw św. Rochowi. Poprosił następnie ks. biskupa, o przewodniczenie sumie odpustowej i sprawowanie jej w intencji wszystkich pielgrzymujących na uroczystości odpustowe.
Nawiązując do słów Ewangelii ks. biskup podkreślił, że do Jezusa przychodzi młodzieniec, który zachowuje przykazania, ale mimo to odczuwa niepokój. Jezus powiedział do młodzieńca, by sprzedał to co posiada i rozdał ubogim, a będzie miał skarb w niebie, a potem by wrócił i chodził za Jezusem. Kaznodzieja zaakcentował, że młodzieniec przyszedł do nauczyciela, a on przyszedł do Zbawiciela znającego jego serce, który wie, że ufa on i pokłada nadzieję w bogactwie, a nie w Panu Bogu. Ksiądz biskup zwrócił uwagę, że całkowicie odmienną postawę przyjmuje św. Roch, który po śmierci rodziców zgodnie za słowami Ewangelii sprzedaje dobra odziedziczone po rodzicach i rozdaje ubogim, po to by mieć skarb w niebie. Ks. biskup podkreślił, że Roch w przeciwieństwie do młodzieńca z Ewangelii nie bał się wkroczyć na drogę jeszcze doskonalszego życie, dążenia do świętości, na którą zaprosił go Bóg. Przypomniał, że Roch został wymodlone przez matkę i kiedy przyszedł na świat za znamieniem krzyża na piersi został ofiarowany Bogu. Kontynuując Hierarcha podkreślił, że pieniądze nie są czym złe, ale nadmierna miłość do nich, która przesłania nam innych ludzi i Boga. W dalszej części homilii ks. bp zwrócił uwagę na właściwe wykorzystanie posiadanych dóbr, poprzez umiejętność dzielenia się nimi z innymi, by w ten sposób realizować przykazanie miłości bliźniego. Hierarcha wskazał, że nasz Patron przyszedł na świat we Francji, w której pochodzi najwięcej świętych, błogosławionych i męczenników. Jednocześnie zaznaczył, że patrząc na otwarcie igrzysk olimpijskich należy za Janem Pawłem II zapytać „Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?”. Francjo, ojczyzno św. Rocha co zrobiłaś ze swoim chrztem? – pytał celebrans. Kontynuując ks. bp powiedział: „Europa musi mieć duszę, inaczej samą siebie unicestwi, a od dwóch tysięcy lat duszą Europy jest przecież chrześcijaństwo, dlatego europejskie prawa powinny opierać się na chrześcijańskich wartościach. Nie ma samowoli europarlamentarzystów, którzy ustanawiają prawa sprzeczne z naturą człowieka, z dekalogiem, sprzeczne z rozumem, sprzeczne nawet z zasadami przyzwoitości i uczciwości”. Ksiądz biskup podkreślił, że nie wolno katolikom godzić się na profanację tego w co wierzymy, na niszczenie tradycji.
Zaapelował, byśmy żyli miłością do Jezusa Chrystusa. Podkreślił, że św. Roch prosi nas byśmy przyjęli przesłanie Chrystusa i prowadzili życie zgodne z przykazaniami. Kończąc ks. biskup przywołał słowa piosenki śpiewanej przez Annę Jantar „ Nic nie może przecież wiecznie trwać…” i zachęcał żyjmy miłością i dzielmy się miłością jak chlebem powszednim, pomagajmy tym, którzy tego potrzebują.
W procesji z darami zostały przyniesione: kwiaty, chleb, kosz z owocami, prośby i podziękowania, które za wstawiennictwem św. Rocha były przedstawiane w nowennie, wino i woda, hostie oraz małe chlebki, które po zakończonej uroczystości zabierane były przez uczestników do domu. Po mszy św. została odczytana litania do św. Rocha. Następnie procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła cmentarnymi alejkami wśród grobów tych, którzy kiedyś przyjęli tradycje odpustowe i zatroszczyli się o to, by przekazać je następnym pokoleniom. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyło uroczystą sumę odpustową. Zgodnie z tradycją po Mszy św. wierni zabierali do domów małe chlebki, by podzielić się nimi z bliskimi. O tej umiejętności dzielenia się mówił ks. biskup w homilii. Przy rozdawaniu chlebków pomagali uczestnicy spotkań w Szkole św. Rocha.
Uroczystą sumę uświetnił chór i orkiestra parafialna.
Tradycyjnie na uroczystości odpustowe przybyły pielgrzymki z parafii: w Chynowej, Grabowie i Kotłowie.
Po sumie wiele osób udało się na tzw. budy, czyli jarmark odpustowy, bo odpust to czas radosnych spotkań, czas biesiadowania.
Zdjęcia
Copyright (c) 2012 - 2024 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie