16.08.2024r.
Dzień narodzin dla nieba św. Rocha, patrona pielgrzymów, aptekarzy, chorych, zarażonych, ale także opiekuna zwierząt domowych jest wielkim świętem w naszej parafii. W tym dniu w naszym Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odbywają się wielkie uroczystości odpustowe ku czci patrona połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.
16 sierpnia o godz. 8.00 przy ołtarzu polowym ustawionym tuż przy sanktuarium otoczonym grobami tych, którzy poprzedzili nas w pielgrzymce do ojczyzny niebieskiej sprawowana była Msza święta koncelebrowana w intencji gospodarzy o Boże błogosławieństwo w pracy i inwentarzu. To już tradycyjna intencja o tej porze. Koncelebrze przewodniczył kustosz sanktuarium ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który na początku skierował słowa powitania do licznie zebranych na Wzgórzu św. Rocha parafian i pielgrzymów. Homilię podczas tej Mszy świętej wygłosił przygotowujący nas przez nauki rekolekcyjne ks. Mateusz Kasprzak. Na początku kaznodzieja wskazał, że czas pochylania się nad życiem św. Rocha, rozważania słowa Bożego, które przynosił nam nowennowy cza dobiegł końca. Zwrócił uwagę, że przybywamy na to miejsce z różnych stron, by cieszyć się orędownictwem św. Rocha, przeżyć Eucharystię, pojednać się Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania, ale także po to by uczcić niebieskiego Patrona, którego wsparcia doświadczamy na co dzień. Zaznaczył, że św. Roch troszczy się o chorych i cierpiących, ale także daje nam przykład przeżywania choroby i cierpienia. Służba Bożemu imieniu to zadania dla każdego z nas wskazał ks. Mateusz. Nawiązując do słów czytania wskazał, że Bóg zaprasza nas do wejścia na drogę prowadzącą do osiągnięcia świętości. Kaznodzieja przypomniał znaczenie zasłuchania się w słowo Boże, przyjmowania go i wprowadzania w codzienne życie. Podkreślił potrzebę poznawania Boga, ale także dostrzegania go w drugim człowieku. Zwrócił uwagę na to, że kochać bliźniego to dostrzegać jego zalety, a nie tylko wady. Kontynuując powiedział: „w relacjach bardzo często oczekujemy i szacunku i wyrozumiałości i troski i miłości. Stawiamy często wymagania drugim”. Jak podkreślił kaznodzieja Bóg nam wskazuje, że mamy miłować bliźniego jak siebie samego. Zachęcał, byśmy wracając do codzienności pamiętali o miłości do bliźnich, ale także do Pana Boga. Ksiądz Mateusz zaakcentował, że miłość do Boga i do bliźniego jest ze sobą złączona. Podkreślił, że to również wskazanie, które pozostawił nam św. Roch, który do końca służył Bogu, żył słowem Bożym, przestrzegał przykazań modlił się, służył bliźnim. Kończąc kaznodzieja powiedział: „ Niech więc św. Roch umacnia każdego z nas, abyśmy i my na tej naszej drodze do świętości wzorem świętego Rocha dbali o te miłość do Boga, do drugiego człowieka i siebie samego. Amen.
Wiele ważnych słów usłyszeliśmy w słowach skierowanych w ten odpustowy poranek. Warto do nich powrócić i poddać je refleksji, bo zapewne każdy z nas może coś zmienić, by nasze relacje z Panem Bogiem i naszymi bliźnimi stawały się coraz lepsze i pomagały nam w zdążaniu do świętości, do której, jak podkreślał ks. Mateusz, jest powołany każdy z nas.
Osoby uczestniczące w tej Mszy św. zapewne słyszały dochodzące z oddali szczekanie psów, rżenie koni. Był to znak, że wzdłuż drogi poniżej sanktuarium gromadzą się właściciele ze swoimi zwierzątkami. Nikomu chyba w tym dniu nie przeszkadzały te odgłosy, nikt nie narzekał, że trudno się było skupić podczas Eucharystii. Święty Roch przecież jest opiekunem zwierząt ...
Zgodnie z tradycją przodków po tej Mszy św. odbył się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. W tym roku dokonał go w sposób częściowo „ śpiewający” ks. bp Senior Antoni Długosz. Dziesięć lat temu w Mikstacie był realizowany program „Ziarno” . Ze studia uczestniczył w nim wówczas ks. Biskup, który powiedział wówczas, że trzeba się kiedyś wybrać do Mikstatu do św. Rocha. Marzenia się spełniają zaśpiewał ks. bp Antoni przed odmówieniem modlitwy przewidzianej na obrzęd błogosławieństwa powiedział kilka słów o św. Rochu i tradycji odpustowej w Mikstacie.
Tradycyjnie na obrzęd błogosławieństwa przybyli nie tylko mieszkańcy mikstackiej parafii, ale pielgrzymi i turyści kulturowi z najodleglejszych zakątków kraju.
Niezwykła była ta „procesja” zwierząt i ich właścicieli przed podwyższeniem nieopodal Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Były konie, kucyki, cielątka wiezione na przyczepie, świnki morskie, chomiki, małe i duże króliki, gołębie, gęsi, malutkie kurczaczki. Były koty, różnych ras i wielkości. Na specjalnych przyczepach przywieziono cielątka. Były nawet pszczoły. Klatki, w których niesione bądź wiezione były zwierzątka były pięknie przyozdobione. Było sporo psów różnych ras i wielkości. Jak wiemy, pies był wiernym towarzyszem św. Rocha na pielgrzymim szlaku, a pewnym momencie jego jedynym żywicielem. Ksiądz bp Antoni nie żałował wody święconej ani zwierzętom ani ich właścicielom.
Tradycyjnie obrzęd błogosławieństwa zakończyło wypuszczenie przez ks. biskupa i ks. kustosza gołębi. Ksiądz biskup przypomniał, że gołąb jest symbolem Ducha Świętego, ale także pokoju. O ten pokój w Ukrainie i Ziemi Świętej prośmy, zachęcał hierarcha.
Obrzęd błogosławienia zwierząt to bardzo widowiskowy, ale mający głęboką wymowę religijną element uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha. Wiele osób przybywa tu, ze swoimi zwierzątkami przepełnionych wiarą, że św. Roch będzie się nimi opiekował. Bardzo radosny nastrój panował na Mikstackim Wzgórzu w uroczystość św. Rocha. Tak „rozśpiewanego” i żywiołowo przeprowadzonego obrzędu błogosławieństwa zwierząt jeszcze chyba w Mikstacie nie było, a jest to zasługa przewodniczącego obrzędowi ks. biskupowi Antoniemu.
Po obrzędzie błogosławieństwa odbył się koncert w wykonaniu ks. bpa Antoniego oraz Góralskiej Hory. Wypełnił on czas do sumy odpustowej. Był to czas radosnego świętowania. Przy dźwiękach piosenek wykonywanych przez ks. biskupa i dźwiękach Góralskiej Hory wielu parafian, pielgrzymów i turystów spędziło miło i przyjemnie czas, bo odpust to czas radości …
Link do homilii ks. Mateusza Kasprzaka
https://drive.google.com/file/d/11sY3gLXFdOpTV_lGg_XnqXpHpAh-MMh5/view?usp=sharing
Link do fragmentu koncertu ks. bpa A. Długosza i Góralskiej Hory
https://drive.google.com/file/d/1wfDkPv7YgVXqKLpmlmWGn65SeQGfIaQe/view?usp=sharing
Zdjęcia
Copyright (c) 2012 - 2024 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie