HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3D











Msza św. w intencji gospodarzy
i błogosławieństwo zwierząt

16.08.2022r.


„Na pamiątkę i z wdzięczności
Przychodzimy do Ciebie
I ze serca głębokości
szczerze wielbimy Ciebie”( z pieśni)

     16 sierpnia, wspominamy narodziny dla nieba św. Rocha. W tym dniu w naszym Diecezjalnym Sanktuarium Mikstacie odbyły się uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.
     Obrzęd błogosławieństwa poprzedziła sprawowana o godz. 8:00 msza święta w intencji gospodarzy oraz o Boże błogosławieństwo w pracy i inwentarzu. Koncelebrze przewodniczył kustosz sanktuarium ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Współcelebransami byli ks. kan. Andrzej Grabański, ks. kan. Adam Kosmala, ks. Rafał Zakrzewski, ks. Ryszard Zieliński. Na początku ks. kustosz skierował słowa powitania do wszystkich zgromadzonych na Mikstackim Wzgórzu. Zaznaczył, że przybywają oni tak jakich przodkowie, by uczcić św. Rocha, by dać świadectwo swej wiary.
     Słowa rozważania skierował do licznie zebranych główny celebrans. Rozpoczynając zaznaczył, że w czasach kiedy żył święty Roch wielkim zagrożeniem dla ludzi była epidemia dżumy. Zaakcentował, że współczesny świat doświadcza zarazy duchowej. Wskazał na osiem jej zasadniczych form. Pierwszą jest materializm i konsumpcjonizm, drugą – pragnienie beztroskiego życia, trzecią- pragnienie „bycia na fali”. Czwartą dżumą duchową współczesnego człowieka wskazaną przez ks. kustosza jest egoistyczne poszukiwanie siebie samego, pragnienie życia kosztem innych. Kolejną zarazą duchową niszczącą człowieka jest brak empatii, zrozumienia i współczucia dla drugiego człowieka. Szóstą formą duchowej dżumy jest brudne serce. Współczesny człowiek uwikłany jest w wiele uzależnień, staje się niezdolny do walki ze słabościami. Kolejna forma zarazy duchowej związana jest z sianiem zamętu, złośliwości, panującym hałasem. Współczesny człowiek nie znosi ciszy, nie potrafi obyć sam ze sobą w milczeniu. Ósmą formą dżumy jest wyśmiewanie tego, co wiąże się z wartościami religijnymi, z tym co święte. Kaznodzieja podkreślił, że Jezus podaje receptę na poszczególne formy dżumy duchowej. Tą receptą jest osiem błogosławieństw, która zebrani usłyszeli podczas tej Eucharystii. Realizacja ich w życiu to droga prowadząca do osiągnięcia świętości. Tą drogą kroczył nasz niebieski patron zaakcentował ks. kustosz.
     Po tej Eucharystii odbył się obrzęd błogosławieństwa zwierząt, któremu przewodniczył ks. Biskup Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Obrzęd błogosławieństwa poprzedziła modlitwa ks. biskupa. Tradycyjnie już na obrzęd błogosławieństwa przybyli nie tylko mieszkańcy mikstackiej parafii, ale pielgrzymi i turyści kulturowi z najodleglejszych zakątków kraju.
     Niezwykła była ta „procesja” zwierząt i ich właścicieli nieopodal bramy prowadzącej do sanktuarium.
     Były konie zaprzęgnięta w bryczki i dosiadane wierzchem, kucyki, krowy, cielątka wiezione na przyczepie, małe prosiaczki mające dwa dni wiezione wózkiem, świnki morskie, chomiki, małe i duże króliki, szynszyle, gołębie, była kaczka niesiona w przyozdobionej klatce, kura niesiona w koszyku, gęsi i malutkie kurczaczki. Były psy i koty, różnych ras i wielkości, które tu u podnóża sanktuarium św. Rocha spoglądały na siebie przyjaźnie. Klatki, w których niesione bądź wiezione były zwierzątka były pięknie przyozdobione, bo to przecież było ich święto. Były i alpaki, papugi i kanarki. Pierwszy raz przybyli na obrzęd błogosławieństwa sokolnicy ze swoimi ptakami. Podczas obrzędu błogosławieństwa zwierząt zauważyć można było chłopca przebranego w strój św. Rocha. Przyprowadził do pobłogosławienia swego psa.
     Były jeszcze inne zwierzęta i ptaki, które nie sposób wszystkie wymienić. W ten wyjątkowy dzień była tu po prostu prawie cała Arka Noego.
     Obrzęd błogosławieństwa zwierząt zakończyło wypuszczenie przez ks. Biskupa Radosława Orchowicza i ks. kustosza Krzysztofa Ordziniaka gołębie, które są symbolem pokój, ale także Ducha Świętego. O ten pokój tak bardzo potrzebny światu i Ukrainie prosił ks. Biskup, zaznaczając, że zaczyna się on w naszych sercach.
     Kolorytu obrzędowi błogosławieństwa zwierząt dodały niezwykle żywiołowe komentarze ks. bpa Radosława.
     Bardzo wiele osób przybyło we wtorkowy poranek, by polecić opiece św. Rocha swoje zwierzątka.
     Przypomnijmy, że w grudniu 2015 roku nasze uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie zostały one na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
     Piękne i mające głęboką wymowę religijną są nasze uroczystości odpustowe z nierozłącznie z nimi związanym błogosławieństwem zwierząt. Pokazują siłę kultu, wiary i tradycji w społeczności.


Zdjęcia



Copyright (c) 2012 - 2022 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie