HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DNiedziela Palmowa Męki Pańskiej
w naszej parafii

10.04.2022r.


„Gdy jechał, słali swe płaszcze na drodze. I wołali głośno: „Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie. Pokój w niebie i chwała na wysokościach (Łk 19, 36:38-39)

     10 kwietnia przeżywaliśmy Niedzielę Palmową, nazywaną także w związku z czytaną w tym dniu Ewangelią Niedzielą Męki Pańskiej. Upamiętnia ona triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Witał wtedy Jezusa wiwatujący tłum, który krzycząc hosanna, rzucał pod Jego nogi gałązki palmowe i oliwne. Jednak już za kilka dni tłum będzie wołał ukrzyżuj Go. Na pamiątkę tego wydarzenia w naszych kościołach w tym dniu błogosławi się gałązki palmowe bądź inne zielone gałązki, które są symbolem odradzającego się życia. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Od kilku lat, z dwuletnią przerwą związaną z epidemią, dzieci w Niedzielę Palmową spotykają się na Rynku przy figurze Najświętszego Serca Jezusowego. Przychodzą tu z palemkami. Jak pewnie wiele osób wie, w naszej parafii jest grupa dzieci, które uczestniczą w spotkaniach Szkoły Świętego Rocha. Podczas marcowego spotkania ksiądz kustosz wyjaśniał dzieciom istotę i znaczenie poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia. Zwrócił ich uwagę na tradycje związane z tymi dniami. Wyjaśnił młodym parafianom, dlaczego przynosimy do pobłogosławienia palmy. Jak w prawdziwej szkole, tak i w Szkole Świętego Rocha dzieci mają do wykonania różne zadanie. Ostatnie związane było właśnie z Niedzielą Palmową. Dzieci miały wykonać dla siebie duże palmy i dla swoich domowników mniejsze. Wszystkie palmy którymi przyszli mikstaccy parafianie na Rynek czy też do kościoła były piękne, ale te przygotowane przez dzieci z Rochowej Szkoły wyróżniały się wielkością. W naszej parafii obrzęd błogosławienia palm miał miejsce na wszystkich Mszach Świętych. Szczególnie uroczysty był ten poprzedzający Eucharystię sprawowaną o godz. 10:30.
     O godz. 10:15 na Rynek, przybył ks. kan. Krzysztof, aby tu rozpocząć świętowanie Niedzieli Palmowej. Tu odczytał modlitwę i pobłogosławił przyniesione przez zgromadzonych palmy. Następnie odczytał fragment z Ewangelii św. Łukasza mówiący o tryumfalnym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Procesjonalnie z palmami w ręku i śpiewem na ustach udaliśmy się do kościoła, gdzie po obrzędzie błogosławienia palm zebranych w świątyni wiernych odprawiana została Msza Święta. Podczas tej Eucharystii do wspólnoty Kościoła przez chrzest św. została włączona mała Julia. Podczas udzielania jej chrztu ks. proboszcz zaprosił uczestniczące we Mszy św. dzieci, by otoczyły chrzcielnicę. Ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na poszczególne elementy sakramentu chrztu i wyjaśniał dzieciom ich znaczenie.
     Zebrani w naszym mikstackim wieczerniku usłyszeli słowa zachęty do udziału w Triduum Paschalnym. Ksiądz proboszcz zachęcał młodych do uczestnictwa w spotkaniach Szkoły Świętego Rocha.
     Święty już, Jan Paweł II skierował do młodych następujące słowa: „Nie bójcie się iść na ulice i do miejsc, gdzie gromadzą się ludzie, aby jak apostołowie głosić Chrystusa i Dobrą Nowinę zbawienia na placach miast, osiedli i wsi”. Nasi młodzi parafianie nie bali się i przyszli licznie na mikstacki rynek. Głosili przechodzącym ludziom dobrą nowinę. Dali piękne świadectwo swej wiary, przynależności do Kościoła. Potrzebuje tego świadectwa dzisiejszy świat, potrzebują ich rówieśnicy.

ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2022 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie