08.09.2024r.
„Matko Kotłowska, Matko pojednania
Przy sercu swoim zjednocz nas.
Uproś nam łaskę zgody i wytrwania
Przy Bogu w każdej próby czas”( z pieśni)
8. września obchodziliśmy w Kościele święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, nazywane także świętem Matki Bożej Siewnej. W tym dniu sąsiadująca z nami parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie przeżywała uroczystości odpustowe oraz 15 rocznicę koronacji obrazu Pani Kotłowskiej. Zgodnie z tradycja wielu parafian mikstackich udała się na te uroczystości. Część parafian wybrała się do Kotłowa z pieszą pielgrzymką, inni samochodami. Tych, którzy się zdecydowali się wyruszyć pieszo na czas pielgrzymowania pobłogosławił przy farze ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Czas wędrowania wypełniony był śpiewem i modlitwą, którą poprowadziła s. Beata.
Przy bramie prowadzącej do Sanktuarium Matki Boskiej Kotłowskiej pielgrzymów z naszej parafii przywitał kustosz miejsca ks. Łukasz Ograbek.
Uroczystej sumie przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej. Na początku Mszy Świętej odsłonięto obraz Matki Bożej Kotłowskiej. Pięknie Matka Boże, Pani Kotłowska prezentuje się w koronach, które przed 15. laty zostały włożone na skronie Jej i Jej Boskiego Syna.
Następnie słowa powitania skierował do ks. biskupa kustosz miejsca, ks. Łukasz Ograbek.
W słowie skierowanym do licznie zebranych w świątyni i wokół niej parafian i pielgrzymów ks. Biskup przypomniał, że 8 września obchodzimy w Kościele święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a w sanktuarium w Kotłowie jest to także dzień odpustu. Zwrócił uwagę, że jest to także dzień w którym wspominamy koronację obrazu Pani Kotłowskiej przed 15. laty. Hierarcha podkreślił, że spotkaliśmy się, by dziękować, wspólnie się modlić, ale także uczyć się od Matki Bożej jak przeżyć dobrze swoje życie. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że uroczystość ta skłania nas do powrotu do początków, kiedy Bóg stworzył człowieka do życia szczęśliwego, jednak człowiek odwrócił się od Pana Boga, ale Pan Bóg nigdy nie odwrócił i nie odwraca się od człowieka. Ksiądz bp zaakcentował, że Panu Bogu zawsze na człowieku zależy, dlatego posyła na świat swojego Syna, by Ten zbawił świat. Jednocześnie chciał, by w tym dziele zbawienia współpracowali ludzie. Szczególną rolę mieli tu do spełnienia Maryja i Józef. Ksiądz bp zwrócił uwagę na otwartość, z jaką Maryja i Józef odpowiedzieli na Bożą propozycję, mimo że nie do końca ją rozumieli. Maryja przyjmuje powołanie, do tego by stać się Matką Syna Bożego. Celebrans zaznaczył, że Maryja jest Tą, która oręduje za nami i pokazuje nam drogę do Boga. Podkreślił, że sanktuarium Pani Kotłowskiej jest miejscem, w którym od ponad 900 lat ludzie modlą się do Boga przywołując wstawiennictwa Maryi.
Nawiązując do uroczystości koronacji wizerunku Pani Kotłowskiej celebrans przypomniał, że została ona przygotowana przez poprzedniego proboszcz ks. kan. Adama Kosmałę. Mszy świętej podczas której na skronie Maryi i Jezusa zostały włożone korony przewodniczył Abp Stanisław Gądecki, a piękną homilię wygłosił ówczesny ordynariusz diecezji ks. bp Stanisław Napierała.
Celebrans podkreślił, że koronacja była dziękczynieniem za 900 lat obecności i orędownictwa Maryi w kotłowskiej świątyni. Ksiądz bp powiedział: „ten piękny wizerunek Pani Kotłowskiej jest dla nas znakiem nadziei, że nie jesteśmy sami, że dobry Bóg jest blisko, że Maryja czuwa, że możemy na nich liczyć. Bardzo chciałbym razem z wami modlić się, żebyśmy z tą nadzieją wrócili do naszych domów”. Kaznodzieja zachęcał, by wtedy, kiedy wydaje nam się sami, byśmy spojrzeli w kierunku kościoła na Kotłowskim Wzgórzu, bo on nam przypomina, że jest Bóg. Zaapelował, byśmy byli uczestnikami tej pięknej uroczystości, a nie tylko jej obserwatorami. Kontynuując hierarcha wyjaśnił „żeby być uczestnikiem trzeba otworzyć swoje oczy, uszy i serce i się szczerze modlić (…) . Proszę, podejmijmy to spotkanie, ale niech to będzie spotkanie serca, głębokie. Niech nas dotknie dobry Bóg, niech nas Matka Boska wesprze”.
Nawiązując do podziału, który dokonał się w parafii kotłowskiej ks. bp podkreślił, że to sanktuarium jest miejscem modlitwy o jedność chrześcijan. Jednocześnie wskazał, że „Jedność chrześcijan może nastąpić tylko wtedy, kiedy nastąpi proces przebaczenia”. Kaznodzieja wskazał na znaczenie przebaczenia. Podkreślił, że brak przebaczenia nie pozwala nam na kroczeniu w życiu do przodu, gdyż żyjemy przeszłością, tym co nas zraniło. Hierarcha zaapelował byśmy zadbali o postawę przebaczenia i dodał „ Boże, pomóż mi przebaczać, Matko Boża w tym niezwykłym miejscu uwolnij moje serce od tych trudnych wspomnień”.
Historii nie wymaże się, ale poprzez przebaczenie możemy od niej wewnętrznie się uwolnić. Przebaczenie pozwala uwolnić się od ciężaru tych trudnych wspomnień, trudnych emocji i przeżyć.
Hierarcha zaapelował, by sanktuarium w Kotłowie stało się miejscem modlitwy o umiejętność przebaczania, miejscem gdzie osoby, które noszą w sobie różnego rodzaju zranienia i trudne doświadczenia zostaną przyjęte o uzyskają pomoc w zmierzeniu się trudną przeszłością.
Nawiązując do rozpoczętego kilka dni wcześniej roku szkolnego celebrans zaapelował o modlitwę o dobre wychowanie młodego pokolenia, o troskę o to, by wyrośli na dobrych, mądrych oddanych Bogu ludzi. Podkreślił, że w dziele wychowania każdy ma swoje miejsce, jednocześnie jednak zaznaczył, że najważniejsze zadanie w tym zakresie mają do spełnienia rodzice. Ksiądz biskup zaapelował do rodziców, by troszczyli się o wzrastanie w wierze swoich dzieci, by poznawały Jezusa, by kroczyły drogą wiary. Zachęcał do modlitwy o to, by dobrze podjąć dzieło wychowania i do szukania sposobów skutecznego przekazu wiary młodym. Kończąc kaznodzieja zwracając uwagę na piękno świątyni Kotłowskiej powiedział: „ To wszystko nas porusza, ale to wszystko jest po to, by nas podprowadzić do spotkania, bo najistotniejsze w tym odpuście jest spotkanie. Dobry Bóg przychodzi do nas, Maryja jest blisko. Co my na to? Podejmijmy to spotkanie”.
Skierowane do nas przez ks. bpa słowa z pewnością skłoniły wielu do głębszej refleksji, ale także do rachunku sumienia z postawy przebaczania, a także naszego zaangażowania w wychowanie w wierze młodego pokolenia.
W procesji z darami przyniesiono flagę Polski – dar od prezydenta RP Andrzeja Dudy, złotą różę dar parafian dla Matki Bożej, hostie, wodę i wino.
Po Mszy Świętej została odmówiona Litania do Matki Bożej, a następnie procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszyła wokół wałów. Nie mogło oczywiście zabraknąć uroczystego Te deum. Po końcowym błogosławieństwie odśpiewana została pieśń „ Boże coś Polskę”. Uroczystość uświetniła Miejska Orkiestra Dęta z Ostrzeszowa.
Suma odpustowa dobiegła końca. Jednak do 13.września potrwają rekolekcje. W tym dniu przypada dokładnie XV rocznica koronacji. Pielgrzymowali tam z wiarą i ufnością nasi przodkowi. Przepełnieni wiarą w macierzyńską opiekę Maryi nad nami byliśmy tam i my...
Copyright (c) 2012 - 2024 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie