HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DDziękczynienie Jubilatów
w naszej świątyni

31.01.2018r.


     Wielkie i małe Jubileusze, wszystkie są ważne. Są okazją do świętowania, ale także dziękczynienia – Bogu i ludziom. Skłaniają do refleksji, zadumy, powrotu wspomnieniami do chwil radosnych, ale czasami także tych trudnych. Zapewne nie brakowało chwil radości, ale i trosk w życiu tych, którzy w środę 31. stycznia o godz. 12:00 zgromadzili się kościele pw. Świętej Trójcy w Mikstacie na Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Proboszcza Krzysztofa Ordziniaka. W czasie tej Eucharystii modlono się w intencji tych, którzy w 2017 roku obchodzili Jubileusze 25, 50, 55, 60 –lecia zawarcia związku małżeńskiego. Były to pary z terenu miasta i gminy Mikstat. Msza Święta poprzedzała spotkanie, na które Jubilaci zostali zaproszeni przez władze miasta i gminy Mikstat. Jednak najpierw przybyli do naszej świątyni, by podziękować Bogu za wspólnie przeżyte lata i prosić o dalsze błogosławieństwo. Jubilaci obchodzący złote, szmaragdowe i diamentowe gody podczas tej Eucharystii zajęli miejsca prezbiterium.
     Witając Jubilatów ks. kan. Krzysztof Ordziniak podkreślił, że rocznice i jubileusze stanowią okazję do wyrażenia wdzięczności Bogu za otrzymane dary i łaski.
     Jubileusze pokazują ponadto, że „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie pamięta złego (...) Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje”(1 Kor 13,4,7-8). Prawdziwa miłość: cierpliwa, łaskawa, dająca nadzieję, pomogła kroczyć przez życie, mimo różnych nieraz trudnych sytuacji, pozwoliła dzielić radości i troski przez wiele lat, pomaga trwać w zdrowiu i chorobie. Jubilaci zaś dają wspaniałe świadectwo trwania przez długie lata w związku małżeńskim, zwłaszcza tym, którzy rozpoczynają wspólne życie, ale także tym, którzy przeżywają kryzysy.
     W homilii ks. kan. Krzysztof przytoczył słowa Platona „ Ten tylko Cię, kocha kto kocha Twoją duszę”. Kontynuując kaznodzieja powiedział: „ Myślę, że ta prawda sprawdziła się w Waszym życiu, skoro trwacie ze sobą tak długo i pragniecie Bogu z to co było podziękować i zapewnić Boga i nas tu obecnych, że pragniecie trwać dalej. Ale to trwanie, myślę zapewniliście sobie dlatego, że budowaliście swój dom rodziny na skale, na skale, którą jest Jezus Chrystus”. W dalszej części homilii ks. Krzysztof, podkreślił, że zapewne w ich wieloletnim wspólnym życiu nie brakowało sytuacji, gdzie postawa wzajemnego zaufania i przebaczania była konieczna. Powiedział m.in. „ W Waszym małżeństwie na pewno były chwile trudne lub nawet bardzo trudne, bo takie jest życie, a jednak wytrwaliście w miłości i wierności 25, 50,55, 60 lat. Dziś otaczają was najbliżsi, którzy razem z Wami dziękują za dobro, które otrzymali od Boga przez wasze życie”. Na zakończenie homilii ks. kan. przywołał słowa ks. Karola Wojtyły z dramatu „Przed sklepem jubilera” : „Ciężar tych złotych obrączek to nie ciężar metalu, ale ciężar właściwy człowieka, każdego z was osobno i razem obojga...". Jednocześnie skierował do zebranych słowa zachęty do pochylenia się nad tym dziełem. Po homilii odśpiewany został Hymn do Ducha Świętego, a następnie Jubilaci odnowili złożona przed 25, 50, 55, bądź też 60- laty przysięgę małżeńską. Każda para obchodząca Jubileusz otrzymała drobny upominek: wypalonego na sklejce Świętego Rocha Patrona naszego miasta z życzeniami, by opiekował się rodzinami Jubilatów i orędował we wszystkich ich potrzebach oraz obrazek Świętego Józefa Kaliskiego na odwrocie którego znajduje się modlitwa za rodziny. Z Bożym błogosławieństwem Jubilaci rozpoczęli kolejne lata wspólnego pielgrzymowania przez życie.
     Po Mszy Świętej Jubilaci udali się do restauracji „ Zielone Wzgórze”. Tu odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz miasta. Były odznaczenia, pamiątkowe dyplomy, kwiaty i życzenia, wspólny posiłek. Po czasie świętowania, nastaną kolejne wypełnione radościami i troskami dni... Małżonkowie przeżywać je będą razem...Z Bożym błogosławieństwem, dopóki śmierć ich nie rozłączy...

Tu można posłuchać homilii wygłoszonej podczas Mszy św.
https://soundcloud.com/user-839605259/homilia-ks-kan-krzysztofa-ordziniakawavZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2018 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie