HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DNasza mikstacka droga do Emaus

17.04.2022r.


„Tego samego dnia dwóch z nich szło do wsi zwanej Emaus, odległej od Jeruzalem sześćdziesiąt stadiów” (Łk 24,13)

     W uroczystość zmartwychwstania Pańskiego, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, wyruszyliśmy w procesji do Emaus. Niestety, nie do tego w Ziemi Świętej, chociaż zapewne wielu by pragnęło tam być w tych dniach. Procesja Emaus to droga wiodąca z kościoła farnego do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Nawiązuje ona w swoim wymiarze duchowym do drogi, w którą wybrali się uczniowie Jezusa. Uczniowie Jezusa mieli do pokonania około 12 kilometrów, więc sporo czasu na rozmyślanie, refleksję i jak się okazało na niezwykłe spotkanie, spotkanie ze zmartwychwstałym Mistrzem. Nie rozpoznali Go początkowo, trzeba było by połamał dla nich chleb.
     Aby wyruszyć w mikstacka drogę do Emaus zebraliśmy się o godz. 15:00 w parafialnym wieczerniku. Tu ks. kan. Krzysztof Ordziniak poprowadził Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz modlitwę i rozważanie trzeciego dnia nowenny do Miłosierdzia Bożego. Trwamy na nowennie przed Świętem Miłosierdzia od Wielkiego Piątku.
     Po nowennie z krzyżem, paschałem symbolizującym Chrystusa, z figurą Zmartwychwstałego oraz feretronami wyruszyliśmy, tak jak nasi przodkowie, ulicami miasta, by ogłosić światu radosną wieść, że Jezus Żyje! Zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał! W Sanktuarium Świętego Rocha nie ma procesji rezurekcyjnej w czasie, której ogłaszana jest światu radosna nowina o zmartwychwstaniu Chrystusa. Procesja stanowi ku temu doskonałą okazję.
     Podczas procesji mieliśmy okazję do przeżycia 14 spotkań ze Zmartwychwstałym Panem. Nabożeństwo Drogi Światła prowadził ksiądz proboszcz Krzysztof, rozważania poszczególnych spotkań odczytywali przedstawiciele parafian, a śpiew prowadziła s. Beata. Pierwsze spotkanie ze zmartwychwstałym Panem rozważaliśmy nieopodal kościoła pw. Świętej Trójcy. Ostatnie, przy Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Tu wielu uczestników procesji ma groby swoich bliskich. Dla nich przesłanie „Pan zmartwychwstał” nabiera tu szczególnego znaczenia. Daje nadzieję na spotkanie z tymi, którzy poprzedzili nas w pielgrzymce do Ojczyzny niebieskiej. Wszystkim spoczywającym na tym szczególnym Wzgórzu przynosimy wieść, że i dla nich przyjdzie czas zmartwychwstania.
     Nasza mikstacka procesja Emaus prowadzi uliczkami miasta stanowi okazje do tego, by zanieść radosną wieść o zmartwychwstaniu Jezusa, tym do których ona jeszcze nie dotarła. Jest okazją, by dać świadectwo swej wiary. Jest także czasem modlitwy, refleksji.
     Jak napisał św. Paweł: „A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15,14). My wierzymy, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał i nie chcieliśmy zatrzymywać tej radosnej wieści dla siebie, chcemy dzielić się nią z innymi.
     O godz. 16:00 w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha była sprawowana Msza Święta. Pan zastawił dla nas stół i zaprosił na ucztę. Wielu skorzystało z zaproszenia i przyjęło Jezusa do swego serca.


ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2022 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie