HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DŚwięto Ofiarowania Pańskiego.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

02.02.2018r.


     2 lutego, czterdzieści dni po uroczystości Bożego Narodzenia obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji nazywane także świętem Matki Bożej Gromnicznej. Upamiętnia ono ofiarowanie małego Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej. Tam zgodnie z tradycją udali się Maryja i Józef, aby przedstawić Jezusa Panu. Jezus po raz pierwszy przekracza próg świątyni, domu swego Ojca. W tym dniu święcimy w kościołach świece, które zapala się i stawia w oknach domów w czasie grożących nam niebezpieczeństw, zwłaszcza burz. Świeca gromniczna jest znakiem naszego zawierzenia Bożej Opatrzności. Ma ona także rozpraszać mroki ciemności i przeprowadzić nas do radości życia wiecznego, gdyż podaje się ją do rąk osobie konającej. Kultywujmy z wiarą tradycje naszych przodków.
     2. lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego po raz kolejny przeżywamy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Został ustanowiony z inicjatywy św. Jana Pawła II w 1997 roku. Jest to dzień, w którym w sposób szczególny modlimy się za osoby, które oddały swoje życia w służbie Bogu, Kościołowi i ludziom w zakonach, zgromadzeniach, Instytutach Świeckich.
     Na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski czytamy: „W Polsce jest około 18 tysięcy sióstr zakonnych należących do 105 zgromadzeń czynnych. Zakony męskie skupiają 11 942 zakonników, wśród których jest 9302 kapłanów i 1313 braci. Natomiast w zakonach kontemplacyjnych żyje 1281 sióstr. Ponad 1000 osób należy do instytutów świeckich życia konsekrowanego. W Polsce jest też 267 dziewic konsekrowanych, 305 wdów i 2 wdowców oraz 2 pustelnice i 1 pustelnik”(http://episkopat.pl/2-lutego-dzien-zycia-konsekrowanego-zapowiedz/) .
     Wśród nich są także Siostry posługujące od prawie stu lat w naszej parafii Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Obecnie w naszej parafii posługują cztery Siostry: s. Ewa, s. Helena, s. Aneta, s. Sylwia. Przyzwyczailiśmy się do obecności duchowych córek św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, które zgodnie z charyzmatem Zgromadzenia angażują się w liczne dzieła w naszej wspólnocie. Chyba trudno nam sobie wyobrazić nasze miasteczko bez ich obecności i posługi. Czy znamy inicjatywy podejmowane przez Siostry posługujące w parafii? Część pewnie tak, ale są zapewne i takie, o których wie tylko Bóg.
     Niech ten wyjątkowy czas stanowi dla nas zachętę do zapoznania się z charyzmatem Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, do częstszego udziału w nabożeństwie ku czci ich Założyciela. Niech będzie także okazją do podziękowań.
     Dziękujemy Siostrom za obecność w naszej parafii, za wspólnotę modlitwy, za lekcje katechezy, przygotowanie dzieci do pierwszego pełnego udziału we Mszy Świętej, za troskę o porządek i wystrój naszych świątyni, za opieką nad dziećmi w świetlicy. Dziękujemy za to, że dzięki organizowanym przez Siostry wyjazdom w różne zakątki kraju dzieci mogą poznawać piękno świata stworzonego przez Boga. Za lekcje gry na instrumentach i prowadzenie scholi.
     Dziękujemy za pogłębianie więzi dzieci z Bogiem poprzez opiekę nad ERM. Dziękujemy za ich uśmiech i wszelkie dobro, które dla nas czynią, a o którym tylko wie sam Bóg. Niech ten Dzień będzie okazją, by powiedzieć Siostrom z serc płynące: BÓG ZAPŁAĆ!
     Niech nam w tym dziękczynieniu pomoże modlitwa za osoby konsekrowane:
     MODLITWA ZA OSOBY KONSEKROWANE
     Boże, Ty dajesz natchnienie do dobrego i pomagasz je urzeczywistniać, prowadź droga wiecznego zbawienia naszych braci i siostry, którzy dla miłości Twojej porzucili wszystko i oddali się Tobie. Spraw, aby naśladując Chrystusa wiernie wypełniali śluby oraz służyli Tobie i braciom w duchu ubóstwa i pokorze serca. Spraw, aby mieli ducha jedności i zachęcając się wzajemnie do pełnienia dobrych uczynków, przez święte życie byli prawdziwymi świadkami Chrystusa. Amen.Zapraszamy do galerii, w której tym razem zdjęcia pokazujące różne formy posługi Sióstr Franciszkanek Rodziny MaryiCopyright (c) 2012 - 2018 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie