HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DZespół folklorystyczny „Doruchowianie”
kolędował w naszej farze

21.01.2024r.


„Jakże piękne i wzruszające są kolędy, które tradycja wszystkich narodów oplotła wokół Bożego Narodzenia! Ileż w nich głębokich myśli”
św. Jan Paweł II

     Trudno jest nam wyobrazić sobie okres Bożego Narodzenia bez opłatka, kolęd pastorałek. Chociaż okres Bożego Narodzenia kończy się w uroczystość Chrztu Pańskiego, to jest tradycją, że kolędy i pastorałki śpiewa się do uroczystości Matki Bożej czyli do 2 lutego. 21 stycznia na zaproszenie ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka przybył do Mikstatu zespół folklorystyczny „Doruchowianie”, który zapewnił oprawą muzyczną Mszy świętej sprawowanej o godz. 10:30.
     W homilii nawiązując do słów Ewangelii ks. Proboszcz podkreślił, że ukazuje ona pierwsze słowa i działania Jezusa po chrzcie w Jordanie i pobycie na pustyni. Uwiezienie Jana zostało odczytane przez Jezusa jako czas na rozpoczęcie działalności publicznej. Następnie kaznodzieja wskazał na program Jezusa sformułowany na początku tej działalności. „ Czas się wypełnił, bliskie jest Królestwo Boże, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Podkreślił, że ten czas jest oczekiwany od dawna, nie ma lepszego czasu na to, by Bóg stał się człowiekiem i zaczął nauczać. Ten czas Bożej obecności - jak podkreślił ks. Proboszcz –cały czas trwa i każdy z nas może doświadczyć wielkości Boga, jak wielka jest jego miłość do nas grzeszników. Ponadto program Jezusa głosi Królestwo Boże, które jest obecnością Boga w życiu człowieka. Kontynuując kaznodzieja podkreślił, w programie tym znalazło się wskazanie nawrócenia, zmiany życia. Ponadto Jezus wzywa w swoim programie do wiary w Ewangelię, czyli „Dobrą Nowinę”. Kończąc ks. Proboszcz powiedział: „Przyjąć program Jezusa to nawrócić się i uwierzyć Jego słowu”.
     Po Mszy św. odbył się koncert kolęd i pastorałek. Ich melodyjność sprawia, że chętnie je śpiewamy i słuchamy. Zespół wystąpił w strojach regionalnych. W wykonaniu zespołu „Doruchowianie” mogliśmy posłuchać m.in. następujących kolęd i pastorałek: Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje, Narodziłeś się, Gore gwiazda Jezusowi, Cicho płacz, Nie w Betlejem, Narodził się w stajni, A Jezus czeka w stajence, Oj maluśki, Szła kolęda, Dziecino słodka, Noc ciemna i zimna.
     Członkowie Zespołu zachęcali zebranych do wspólnego śpiewu kolęd i pastorałek, co przypadku znanych utworów chętni czynili. Warto zwrócić uwagę na bogatą treść pastorałek zaprezentowanych przez Zespół. Chociaż do czasu, gdy po raz kolejny zasiądziemy przy wigilijnym stole i będziemy dzielić się opłatkiem pozostało sporo czasu to przesłanie pastorałki zachęcającej do zgody i tego byśmy się wzajemnie nie ranili jest aktualne każdego dnia, podobnie jak tej mówiącej o poszukiwaniu sensu życia, czy wreszcie o czekającym na nas Jezusie. Wiele osób włączało się w śpiew kolęd i pastorałek, ale wśród tych wykonywanych przez „Doruchowian” były zapewne i takie, które zebrani w mikstackiej farze słyszeli pierwszy raz. Dobrze, że w tym zagonionym świecie był taki czas, gdzie potrafiliśmy się zatrzymać na chwilę refleksji. Dobrze, że są osoby, które poświęcają swój czas, by kultywować piękne tradycje. Zespół folklorystyczny „Doruchowianie” pokazał nam bogactwo kolęd i pastorałek, zapewne część z nich przypomniał nam, by ocalić je od zapomnienia. Piękny duchowo był ten czas wspólnego kolędowania z zespołem „Doruchowianie” w mikstackiej farze.


ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2024 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie