HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DDni Krzyżowe w naszej parafii

23_25.05.2022r.


Królu, Boże Abrahama, w Tobie moc i dobroć sama. Wejrzyj na to ludzkie plemię, a deszcz żyzny, daj na ziemię (z pieśni)

     Tradycyjnie już poniedziałek, wtorek, środę po VI Niedzieli Wielkanocnej przeżywaliśmy dni modlitw o urodzaje i błogosławieństwo Boże dla pracujących na roli. Mają one ponad 1500-letnią tradycję. W polskiej tradycji są one nazywane Dniami Krzyżowymi, gdyż w tych właśnie dniach procesje błagalne ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych kierowały się ku stojącym w polach przydrożnym krzyżom. Właściwa ich nazwa to dni błagalne. W ich skład wchodzą: obchody święta św. Marka Ewangelisty przypadające 25 kwietnia, w tym dniu dokonuje się poświecenia pól oraz trzy dni po VI Niedzieli Wielkanocnej.
     W naszej wspólnocie od kilku lat poniedziałkowe nabożeństwo dni krzyżowych odprawiane jest przy Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha, wtorkowe i środowe przy krzyżu misyjnym, przy zabytkowym krzyżu wykonanym przez Pawła Brylińskiego oraz Grocie Matki Bożej przy kościele farnym.
     Odprawiane nabożeństwa błagalne połączone były z nabożeństwem majowym i Mszą świętą. Tradycyjnie, w poniedziałek odprawiliśmy także nowennę do św. Rocha.
     Podczas procesji błagalnej śpiewając litanię do Wszystkich Świętych modliliśmy się o dobre urodzaje, by nikomu nie zabrakło chleba powszedniego, o błogosławieństwo Boże dla pracujących na roli, o uświęcenie pracy ludzkiej, o pokój oraz za głodujących.
     W słowie skierowanym do wiernych w sanktuarium ks. kan. Krzysztof Ordziniak nawiązując do słów Ewangelii podkreślił, że wiara w Jezusa nie jest czymś prostym, ale wiąże się często z niezrozumieniem, odrzuceniem. Zaznaczył, że ten kto idzie za Jezusem zawsze będzie doświadczany. Być może będzie rodziło się w człowieku pytanie: czy warto? Ksiadz proboszcz zwrócił uwagę zebranych, że Jezus mówi jasno i otwarcie jak jest i będzie. Jednocześnie obiecuje, że pośle Ducha Pocieszyciela, z którym łatwiej pokonywać jest wszelkie trudności. Ks. kanonik zachęcał, by uczestniczący w Eucharystii przypomnieli sobie dary, które otrzymali w czasie sakramentu bierzmowania.
     Wiemy, w naszej wspólnocie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego dzieci przystępują do I Komunii Świętej. Przygotowujemy się do tej uroczystości przez nowennę do Ducha Świętego. Kończąc rozważania w poszczególne dni modlitw o urodzaje ks. kan. Krzysztof zachęcał parafian, by podjęli codzienną modlitwę do Ducha Świętego, by na nowo się z nim zaprzyjaźnili.
     W tym miejscu może warto wspomnieć o genezie tego nabożeństwa. Jan Uryga pisze: „ Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował św. Mamert, biskup miasta Vienne w Galii(…). W pierwszych latach biskupiej posługi Mamerta, prowincje, w której wypadło mu pełnić tę posługę nawiedzały różne katastrofy: pożary, trzęsienia ziemi, klęski nieurodzaju itp. W 469 roku w czasie sprawowania przez biskupa Mamerta liturgii Wigilii Paschalnej w ratuszu miasta wybuchł groźny pożar. Wierni opuścili kościół i pobiegli ratować swoje mienie. On sam został w przy ołtarzu. Upadł na kolana i przez całą noc modlił się gorąco o uratowanie miasta. Przed świtem udało się ugasić pożar i wierni powrócili do świątyni, gdzie biskup powiedział im, że przyrzekł Bogu, iż w ciągu trzech dni wszyscy razem przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego będą się modlić, prosić i błagać Boga o wszelkie błogosławieństwo. I tak przez trzy dni brali wierni udział w procesjach pokutno- błagalnych, a z biegiem czasu ustały w mieście klęski i nastąpił prawdziwy pokój. (…) Z biegiem czasu Dni te przyjęły się w całym Kościele jako dni modlitw o urodzaje” ( podano za: J. Uryga, Rok polski w życiu, tradycji i obyczajach ludu, Włocławek 2006, s.243-244).
     Pielęgnujmy piękne tradycje przodków, które są wyrazem ich i naszej wiary. Modlimy się codzienny „ Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy…”.
     Dobrze, że potrafiliśmy w te Dni Krzyżowe znaleźć czas na udział w procesjach błagalnych. Potrzebujemy Bożego miłosierdzia, potrzebujemy Bożego błogosławieństwa, mamy o co Boga prosić, mamy za co dziękować, bo to nie przypadek, że omijają naszą parafię kataklizmy, gradobicia, nawałnice. Cieszy udział w nabożeństwa najmłodszych parafian.


ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2022 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie